Dopravní společnost Zlín – Otrokovice plánuje nákup dalších vozidel s klimatizací

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Politika a ekonomika 29. 6. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍN – Dopravní společnost Zlín – Otrokovice (DSZO) plánuje v budoucnu nákup dalších vozidel s klimatizací. Momentálně je jí vybavena asi čtvrtina vozidel společnosti. Má ji 15 trolejbusů a osm autobusů, řekl serveru Zlin.cz mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

DSZO pořídila první autobusy s klimatizací v roce 2012. "V Česku tehdy ještě žádný městský dopravní podnik klimatizované vozy neprovozoval. Za pouhých pět let je ale situace jiná. Klimatizované autobusy i trolejbusy doplňují vozové parky ve více městech, už to není žádná rarita,“ uvedl Cekota.

Podle ředitele DSZO Josefa Kocháně si cestující na klimatizaci v trolejbusech a autobusech rychle zvykli. "Ve své většině ji vítají. Shodují se v názoru, že cestování s ní je za letního horkého počasí příjemnější. A nám záleží na kultuře cestování, proto budeme klimatizovaná vozidla nakupovat i v budoucnu,“ potvrdil Kocháň.

Pokud předpověď počasí avizuje vyšší teploty, pracovníci DSZO vypravují na linky všechna klimatizovaná vozidla, která mají v depu a u kterých zrovna neprobíhá v dílnách nějaký servisní zásah. Jestliže jezdí na linkách mimo špičku 42 trolejbusů a autobusů a jestliže je z nich 23 klimatizovaných, znamená to, že příjemnější klima čeká na cestující už ve více než polovině nasazených vozů.  

Klimatizace se ve vozidlech zapíná, když teplota v salonu pro cestující dosáhne 26 stupňů Celsia. Klimatizační jednotky ve všech vozidlech prošly v DSZO po zimě kontrolou a potřebnou údržbou. "Provedeme diagnostiku, odsajeme chladicí médium a znovu je napustíme, případně doplníme jeho množství, vyměníme pylové a prachové filtry, vyčistíme a vydezinfikujeme výměník tepla, aby se v něm neměly možnost množit bakterie,“ popsal péči o klimatizaci vedoucí údržby vozidel DSZO Antonín Červenka.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam