Ve Zlínském kraji se naplno rozjíždějí žně, výnosy jsou oproti minulému roku slabší

ilustrační foto: foto Zlin.czilustrační foto: foto Zlin.cz
ilustrační foto: foto Zlin.cz
Politika a ekonomika 20. 7. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍN – Ve Zlínském kraji se v těchto dnech naplno rozjíždějí žně. Zemědělci mají venku veškerou techniku a snaží se sklízet obilí i řepku. Výnosy jsou ale oproti loňskému roku slabší. Zemědělcům letos sklizeň komplikují opravy silnic, kvůli nimž na některých místech složitě přepravují techniku, a na Zlínsku také africký mor prasat. Část zemědělců kvůli němu nemůže vyjet do polí, řekla serveru Zlin.cz ředitelka Agrární komory Zlínského kraje Jana Brázdilová.

Zemědělci ve Zlínském kraji k pondělku sklidili 10,52 procenta z celkových 44 958 hektarů osetých obilovinami a 11,27 procenta z celkových 15 825 hektarů osetých řepkou. Nejvíce, 70,61 procenta, bylo sklizeno ječmene ozimého. Výnos činil 6,78 tuny na hektar, loni byl podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 6,36 tuny na hektar. Ječmene jarního bylo pod střechou 16,17 procenta s výnosem 5,68 tuny na hektar. Loni byl podle ČSÚ 5,84 tuny na hektar.

Nejdůležitější plodiny, pšenice ozimé, bylo k pondělku sklizeno jen necelých sedm procent. Zemědělci jí letos oseli 32 128 hektarů. Výnos zatím činí 6,58 tuny na hektar, loni byl podle statistiků ve Zlínském kraji 6,78 tuny na hektar. Sklizeň pšenice jarní, žita, ovsa a triticale ještě na začátku tohoto týdne nezačala. Výnos u řepky zatím dosahuje 3,07 tuny na hektar, loni byl podle ČSÚ 3,59 tuny na hektar.

Podle Brázdilové jsou žně nejdále na Uherskohradišťsku a na Kroměřížsku, které je považováno za obilnici Zlínského kraje a kde zemědělci pravidelně dosahují nejvyšších výnosů.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam