Vsetínský výrobce vánočních ozdob IRISA loni vykázal zisk 4,3 milionu korun

Výrobní družstvo IRISA (Foto: www.irisa.cz)Výrobní družstvo IRISA (Foto: www.irisa.cz)
Výrobní družstvo IRISA (Foto: www.irisa.cz)
Politika a ekonomika 13. 8. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

VSETÍN – Výrobní družstvo IRISA ze Vsetína, která vyrábí vánoční ozdoby i kartonové obaly a lisuje plasty pro automobilový průmysl, loni hospodařilo se ziskem 4,3 milionu korun. Oproti roku 2015 je to téměř o 200 000 korun méně.

IRISA měla loni tržby za vlastní výrobky, služby a zboží zhruba 291,4 milionu korun, meziročně asi o 12 milionů korun méně. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné na webu www.justice.cz.

IRISA je známá především díky výrobě vánočních ozdob, které prodává po celém světě. Ve Vsetíně vznikají už od roku 1954, Irisa se řadí k předním tuzemským výrobcům vánočních ozdob. Nabídka družstva obsahuje více než 15 000 vzorů na koulích, oválech a špicích a 900 kusů forem s figurální tematikou, které zaměstnanci zhotovují nejrůznějšími metodami a technikami. Podle výroční zprávy se zájem o kvalitní skleněné ozdoby opět po několika letech stagnace, kdy zákazníci preferovali levný dovoz z Číny, zase zvyšuje.

Ozdoby se ale přesto loni podílely na tržbách družstva jen asi devíti procenty. Dvě třetiny tržeb zajistily výrobky z plastu zejména pro automobilový průmysl a čtvrtinu výrobky z papíru. Převážná část výnosů družstva za loňský rok pochází od desítky hlavních zákazníků z oblasti automobilového průmyslu a kartonáží. Zákazníci ze zahraničí se loni na tržbách družstva podíleli z více než jedné třetiny.

Dalším výnosem pak je dotace na provozní účely ze státního rozpočtu ve výši asi 13,5 milionu korun, kterou IRISA dostává díky tomu, že více než polovinu jejích zaměstnanců tvoří lidé se zdravotním postižením. „Skutečný podíl těchto osob po všechna čtvrtletí loňského roku překračoval padesátiprocentní hranici a ve čtvrtém čtvrtletí činil 56,55 procenta, přestože v průběhu roku byli prioritně přijímáni pracovníci pro závod lisovny plastů, kde je díky třísměnnému a nepřetržitému provozu obtížnější zaměstnat zdravotně postižené,“ stojí ve výroční zprávě.

IRISA měla ke konci loňského roku 266 kmenových zaměstnanců. Průměrný počet zaměstnanců družstva loni činil 272 lidí, meziročně o 38 méně. Na investice loni IRISA uvolnila přes sedm milionů korun, šly převážně na modernizaci technologií v lisovně plastů. Na letošní rok si družstvo naplánovalo tržby minimálně 307 milionů korun a zisk 9,5 milionu korun.

Výrobní družstvo IRISA bylo založeno v roce 1954 s tehdejším názvem Sklářské lidové družstvo, jehož prvním výrobním programem byla výroba skleněných ručně vyráběných vánočních ozdob a kartonážní výroba. Roku 1969 vzniká IRISA jako družstvo invalidů a zároveň je zahájen další výrobní program na zpracování termoplastů. Po změnách v roce 1989 se hlavním výrobním programem družstva staly technicky náročné výlisky pro automobilový průmysl.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam