Výrobce nápojů Linea Nivnice měl loni výnosy přes 958 milionů a zisk 44,5 milionu korun

Ilustrační foto (Foto: Facebook/Linea Nivnice)Ilustrační foto (Foto: Facebook/Linea Nivnice)
Ilustrační foto (Foto: Facebook/Linea Nivnice)
Politika a ekonomika 18. 9. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

NIVNICE – Výrobce nápojů Linea Nivnice měl loni výnosy 958,3 milionu a vykázal zisk 44,5 milionu korun. Meziročně tak společnosti stouply výnosy asi o pět milionů a zisk se snížil zhruba o 700.000 korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy za loňský rok zveřejněné na webu www.justice.cz. Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Gabriela Slanicaye navázala Linea Nivnice loni na dobré výsledky z let 2013 až 2015.

"Stěžejní investiční akcí bylo dokompletování linky na výrobu ovocných kapsiček z fólie a tím odstranění ručního balení kapsiček do kartonu. Díky kombinaci příznivé ceny, kvality a marketingu se Linea stala lídrem na trhu ovocných přesnídávek v ČR,“ uvedl ve zprávě Slanicay. Velmi dobrých výsledků bylo podle něj dosaženo i v prodeji ovocných šťáv a nektarů v obalech Tetra Pak.

Firma se loni potýkala s horší úrodou jablek, problém ale vyřešila díky dodávkám z velkosadu Suchá Loz. Využila také nízké ceny jablečného koncentrátu v Polsku, jeho nákupem zajistila svou potřebu dokonce na delší období. Krizí kvůli neúrodě ale podle Slanicaye naopak prochází nabídka pomerančového koncentrátu.

Linea Nivnice patří k největším tuzemským výrobcům ovocných šťáv, nápojů, ovocných vín, přesnídávek a sirupů. Velkou tradici má firma i v produkci lihovin, kdy první likér se zde vyrobil v roce 1946. Z celkových tržeb připadala loni většina, asi 85 procent, na tuzemský trh, kde firma zásobuje především velké obchodní řetězce. V zahraničí je stěžejním trhem Slovensko.

Pro letošní rok si společnost naplánovala výnosy za miliardu korun a zisk před zdaněním 30 milionů korun. V letech 2007 a 2008, tedy před hospodářskou krizí, s jejímiž důsledky se Linea Nivnice potýkala v letech 2009 až 2012, se firmě dařilo v tržbách miliardu korun překonat.

Současná akciová společnost Linea Nivnice existuje od roku 1994. Firma vznikla privatizací státního podniku Linea, který byl dříve součástí Slováckých konzerváren Uherské Hradiště. V loňském roce zaměstnávala v průměru 289 lidí, v roce 2015 jich bylo 267. Kromě mateřského podniku má i dceřinou firmu na Slovensku.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam