Zlínská společnost TAJMAC-ZPS vyváží zhruba polovinu výrobků do Itálie

Foto: TAJMAC-ZPSFoto: TAJMAC-ZPS
Foto: TAJMAC-ZPS
Politika a ekonomika 3. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍN – Společnosti TAJMAC-ZPS ze Zlína, která vyrábí obráběcí centra, dlouhotočné CNC a vícevřetenové automaty, v minulém hospodářském roce vzrostl export, který se na tržbách firmy podílel téměř 61 procenty. Téměř polovinu z toho činily dodávky do Itálie, odkud jsou majitelé TAJMAC-ZPS. Dalšími významnými trhy jsou USA, Rakousko, Německo, Indie a sousední Slovensko. Společnost za období od října 2015 do září 2016 celkem vykázala tržby zhruba 1,46 miliardy korun a zisk 108 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na webu www.justice.cz.

V hospodářském roce 2014/2015 společnost utržila 1,73 miliardy korun a zaznamenala zisk 264 milionů korun. Vedení firmy ve výroční zprávě uvedlo dvě příčiny meziročního šestnáctiprocentního poklesu tržeb – omezené výrobní kapacity spojené s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a výpadek ve financování investičních projektů z evropských dotačních fondů, který ovlivnil negativně poptávku zejména na obráběcí centra a dlouhotočné automaty. Objem tržeb ze zahraničí vzrostl o 2,5 procenta, pokles byl tedy dán nižším počtem zakázek na domácím trhu.

TAJMAC-ZPS spolupracuje s technicky zaměřenými školami v regionu a navyšuje také investice s důrazem na technologicky vyspělá zařízení s vyšší přidanou hodnotou. Společnost v minulém hospodářském roce v průměru zaměstnávala 682 lidí, meziročně o 22 více. Průměrná mzda ve firmě činila 29.874 korun, v roce 2015 to bylo 30.298 korun.

TAJMAC-ZPS navazuje na letitou tradici. První strojírenská dílna vznikla ve Zlíně v roce 1903 ve firmě Baťa. O dva roky později zde byl vyroben první obuvnický stroj. V roce 1936 koncern Baťa založil dceřinou akciovou společnost MAS a byla zahájena obráběcích strojů. Po znárodnění firmy Baťa v roce 1950 vznikl samostatný podnik ZPS. V roce 1992 po pádu komunismu byl privatizován. V roce 2000 firmu převzal současný majitel, italská skupina TAJMAC-MTM a její název změnila na nynější TAJMAC-ZPS.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam