VOLBY: Lidé ve Zlínském kraji vybírají poslance ze 477 kandidátů

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Politika a ekonomika 20. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍN – Voliči ve Zlínském kraji vybírají nové poslance ze 477 kandidátů 24 stran a hnutí. Je to nejvíce od vzniku Zlínského kraje. V roce 2002 lidé vybírali z 399, v roce 2006 z 333, v roce 2010 z 317 a v minulých volbách do Poslanecké sněmovny z 366 kandidátů. Volby začaly v 14.00 a dnes mohou lidé hlasovat do 22.00. V sobotu budou volební místnosti otevřené od 8.00 do 14.00.

Z původně podaných kandidátek zmizelo pět jmen. Jedna kandidátka politické strany Radostné Česko byla škrtnuta, neboť nesplnila podmínku volitelnosti – ani druhý den voleb nedosáhne 21 let. Od registrace kandidátek 1. září do voleb pak byl odvolán jeden kandidát Realistů a tři Sportovců.

Nejstarším kandidátem, který usiluje o vstup do Sněmovny, je čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z ČSSD, nejmladší jsou čtyři kandidáti ve věku 21 let – po jednom za TOP 09, KSČM, Českou pirátskou stranu a Blok proti islamizaci – Obranu domova. Osmnáct stran a hnutí nasadilo plný počet 22 kandidátů, dvě jich mají 21. Na čtyřech zbylých kandidátkách je 19, 14, čtyři a dva uchazeči o mandát poslance.

Výsledky voleb budou známy v sobotu ve večerních hodinách. Podle průzkumů je favoritem vládní hnutí ANO. Další vládní strana ČSSD má naopak podle průzkumů oslabit, třetí koaliční partner lidovci by měla zhruba zůstat na zisku z roku 2013, kdy získala necelých sedm procent hlasů. Podle průzkumů se do Sněmovny dostanou i Piráti a hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura. Šanci má podle průzkumů osm subjektů, poslance by měly mít i KSČM, ODS a TOP 09.

Naději však neztrácejí ani další strany a hnutí – STAN, Strana zelených, Strana práv občanů, Strana svobodných občanů, Občanská demokratická aliance, Řád národa – Vlastenecká unie, Rozumní – stop migraci a diktátu EU – peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým…, Sdružení pro republiku – Republikánská strana Miroslava Sládka, Blok proti islamizaci – Obrana domova, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Cesta odpovědné společnosti, Sportovci pro společnost, Realisté, Dobrá volba 2016, Radostné Česko a Referendum o Evropské unii.

Volby do Poslanecké sněmovny ve Zlínském kraji v roce 2013 vyhrála ziskem 19,39 procenta hlasů ČSSD, která má v regionu tři poslance. Stejný počet zastupuje ANO, které skončilo s 18,31 procenta hlasů druhé. Lidovci obdrželi 13,22 procenta a KSČM 12,90 procenta hlasů, obě strany mají v kraji dva zákonodárce. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury dostal 10,17 procenta a TOP 09 9,21 procenta hlasů, což oběma stačilo na jeden poslanecký mandát. Přes pět procent se z dalších stran dostala už jen ODS, které ale 5,66 procenta hlasů na mandát nestačilo.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam