Nábytkář TON z Bystřice pod Hostýnem získal mezinárodní cenu za své křeslo Alba

Foto: TONFoto: TON
Foto: TON
Politika a ekonomika 25. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM – Společnost TON z Bystřice pod Hostýnem, která je jedním z několika světových výrobců ohýbaného nábytku, získala za své křeslo z celočalouněné kolekce Alba mezinárodní ocenění za design German Design Award 2018. Odborná porota mu udělila titul Winner, řekla serveru Zlin.cz mluvčí společnosti Anna Handlová. TON křeslo navržené italským designérem Alexandrem Guflerem představil letos v dubnu na veletrhu Salone del Mobile v Miláně.

"Máme velkou radost, že kromě zákazníků zaujala Alba také odborníky. Cenu totiž udělují pouze projektům, které jsou pro německý a mezinárodní designový trh průlomové," uvedl marketingový ředitel TON Jan Juza. Dodal, že Alba tuto podmínku splňuje, neboť její tvary kombinují nadčasovost a zároveň řadu svěžích detailů.

Kolekci tvoří židle, křeslo a lounge křeslo. Podle Guflera je jejím jednotícím prvkem tvar sedáku a nožní konstrukce z masivního dřeva. „Na ni navazuje opěrka, která je vzadu prodloužena až pod úroveň spodní hrany oválného sedáku,“ popsal Gufler. Kromě designu Alba podle Handlové boduje také komfortem. Při čalounění se totiž používají taštičkové pružiny a PUR pěna. Technologie využívaná u ortopedických matrací umožňuje udržet tvar a pevnost sedáku i při intenzivní zátěži. Kromě domácností tak Alba obstojí také v restauracích a hotelech.

Právě ty Guflera inspirovaly. „Pocházím z Itálie, proto zřejmě vyhledávám kvalitní jídlo, pití a podniky. Jejich atmosféra a filozofie mě u této kolekce plně inspirovala. Staví na prvotřídním materiálu a zpracování odborníky ve svém řemeslu. Stejně jako každá vyhlášená restaurace,“ dodal Gufler. Od gastronomie se odvíjí i název novinky, Alba totiž odkazuje na italské město v oblasti Piemont, které je známé produkcí lanýžů.

TON loni vykázal tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží 829,4 milionu korun. Meziročně je to nárůst o 9,5 procenta. Zisk se zvýšil o více než 40 procent na 44,1 milionu korun. Téměř ze tří čtvrtin se na loňských tržbách společnosti podílely zahraniční trhy. TON dodává své výrobky do 60 zemí. Společnost loni v průměru zaměstnávala 855 lidí, meziročně o 29 více.

Kromě mateřské firmy má pět dceřiných společností, po jedné v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Německu a v Polsku. Pro letošní rok hodlá bystřický výrobce ohýbaného nábytku dosáhnout tržeb téměř 821 milionů korun a zisku přes 40 milionů korun.
Tradice společnosti TON se počítá od roku 1861, kdy svou firmu založil truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Nynější akciová společnost byla založena 1. ledna 1994. Její základní kapitál je 404 milionů korun.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam