Lesní hřbitov je zavřený kvůli silnému větru

foto: oficiální stránky městafoto: oficiální stránky města
foto: oficiální stránky města
Co se děje 29. 10. 2017 | Autor: Frolová Irena

ZLÍN – Přestože je období takzvaných dušiček, v neděli se lidé na Lesní hřbitov ve Zlíně nedostanou. Silný vítr je totiž nebezpečný, informoval server Zlin.cz mluvčí zlínských městských strážníků Pavel Janík.

Městská policie Zlín upozorňuje na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu s extrémním stupněm nebezpečí, která platí od půlnoci do 19 hodin neděle 29. října 2017. V průběhu noci na neděli a v neděli dopoledne má postupně zesilovat západní vítr. Ten nejsilnější, s extrémním stupněm nebezpečí, předpovídají odborníci v poledních a odpoledních hodinách, kdy bude západní, postupně severozápadní proudění vzduchu dosahovat rychlostí 11 až 16 metrů za vteřinu s nárazy 25 až 30 metrů za vteřinu, ojediněle až 125 kilometrů v hodině.

Právě s ohledem na počasí se zlínská radnice rozhodla uzavřít Lesní hřbitov na Kudlově. Vichr totiž může mezi hroby nadělat paseku a může shazovat větve nebo dokonce i stromy. Na horách má být dokonce vichřice s nárazy až 160 kilometrů v hodině. Večer by ale podle předpovědí měl být zase klidný a vítr má zeslábnout.

Video

Policisté a hasiči proto vydali následující doporučení, jak se v takovém počasí chovat. "Je předpovídán jev s extrémním stupněm nebezpečí. Lze očekávat materiální škody na velkém území, omezení v dopravě, výpadky elektrického proudu, polomy v lesích i ohrožení životů. Sledujte vývoj situace ve sdělovacích prostředcích," radí Janík.

Před příchodem větru je nutno zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby a podobné věci.

Je třeba omezit pohyb venku a jízdu autem. Nezdržovat se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy), v blízkosti větších stromů a nechodit do lesa. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.

Při řízení auta jet maximálně opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. To platí i pro prázdné nebo poloprázdné nákladní auto a kamion. Hrozí také zvýšené nebezpečí střetu s překážkou na silnici a neprůjezdnost silnice. Nutno sledovat dopravní zpravodajství.

Neparkovat auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením, dávat pozor na vysoké sloupy. "Dávejte pozor na možnost pádu drátů vysokého napětí. Pokud leží na zemi, vůbec se k nim nepřibližujte," připomíná policista.

Na horách omezit vycházení a nevydávat se na túry. Dodržovat pokyny Horské služby. Vzhledem k očekávaným srážkám hrozí i vyvracení některých stromů z kořenů.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam