Prezentace českého divadla v Maďarsku se zúčastní i Slovácké divadlo

Foto: Slovácké divadloFoto: Slovácké divadlo
Foto: Slovácké divadlo
Kultura 31. 10. 2017 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Originální inscenace režisérky Anny Petrželkové Měsíc nad řekou v podání herců Slováckého divadla v Uherském Hradišti vyrazí už tento pátek na festival české dramatiky a divadla Csekkold! v Budapešti. Jak serveru Zlin.cz sdělil herec a mluvčí divadla Josef Kubáník, pro Slovácké divadlo je to velmi prestižní záležitost.

"Za posledních dvacet let je to určitě největší zahraniční úspěch Slováckého divadla. Zúčastnit se některého z prestižních zahraničních festivalů jsme se chtěli už dlouho. Je to tedy splněný sen, do Budapešti se velmi těšíme a doufáme, že zahraničních nabídek bude přibývat," prohlásil ředitel Slováckého divadla Michal Zetel.

Přehlídka s názvem Csekkold! (Zkoukni to!), která se uskuteční ve dnech 3. - 5. listopadu, je zaměřena na prezentaci českého divadla v Maďarsku a vznikla v roce 2013. "Tématem třetího ročníku festivalu je divadelní klasika v netradičním pojetí. V rámci hostování jsou vybrané takové inscenace, které toto téma reflektují a které svou interpretací zaujaly domácí kritiku i diváky. Důraz při výběru inscenací je také kladen na režisérské osobnosti, kterými jsou tentokráte David Jařab a Anna Petrželková," uvedla ředitelka festivalu Lucie Orbók.

Měsícem nad řekou, který slováčtí divadelníci představili v premiéře letos v březnu, chtějí tvůrci podle režisérky Anny Petrželkové přispět k Šrámkově polemice nad tím, která životní fáze – mládí, dospělost či stáří – je  člověku nejpřiléhavější. Zjistit, kdy je v životě nejblíže pravdě. "Je to věčné snění a pýcha mládí, energie produktivního věku nebo moudrost, úleva a nadhled, jež přináší stáří? Lidstvo nám to bohužel znesnadňuje rozřešit dokonalou schopností alibismu a sebeklamu," konstatovala Petrželková.

Inscenace mezi diváky vyvolala velké kontroverze - část z nich je pohoršena (jeden návštěvník dal nespokojenost najevo hlasitým voláním: "režisérka je kráva!"), část nadšená. "Je dobře, že divadlo vyvolává emoce, že diváci nad inscenací přemýšlejí a že je nenechává chladnými," reagoval na to ředitel Zetel a připomenul, že inscenace reprezentovala Zlínský kraj také na mezinárodním festivalu Divadlo, který se konal v září v Plzni.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam