Bojkovické strojírenské firmě Zeveta Machinery loni klesly tržby o 38 milionů korun

Foto: Facebook/Zeveta MachineryFoto: Facebook/Zeveta Machinery
Foto: Facebook/Zeveta Machinery
Politika a ekonomika 31. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

BOJKOVICE - Strojírenská firma Zeveta Machinery z Bojkovic na Uherskohradišťsku loni utržila za prodej zboží a vlastních výrobků a služeb 449,4 milionu korun, což představuje meziroční pokles o více než 38 milionů korun. Vykázala zisk 7,3 milionu korun, v roce 2015 přitom činil asi 10,2 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy na webu www.justice.cz.

Podle vedení společnosti se na tržbách negativně projevil mírný pokles objemu zakázek pro největšího zákazníka společnosti, hlavním důvodem byl vývoj cen surového materiálu a trhu. "U ostatních zákazníků nedošlo k výrazným výkyvům v dodávkách oproti roku 2015,“ uvedlo vedení Zeveta Machinery. Pro letošní rok očekávalo mírný nárůst objemu dodávek, a to u všech zákazníků.

Zhruba ze 70 procent se na tržbách firmy loni podíleli odběratelé z Česka. Téměř polovina zahraničních dodávek šla v minulém roce do Francie, další zákazníci byli ze Slovenska, Německa, Nizozemska či z Maďarska. Více než 60 procent výrobků Zeveta Machinery dodala automobilovému průmyslu, 16 procent zakázek připadá na díly pro stavební a lesnické stroje, sedm procent na výrobky pro plynárenství a čtyři procenta na klimatizační a ventilační systémy.

Společnost loni v průměru zaměstnávala 274 lidí, meziročně o šestnáct méně. Na konci minulého roku pro Zeveta Machinery pracovalo 259 lidí, z toho 172 výrobních dělníků. Letos si jako jeden z cílů vytkla stabilizaci a zajištění personálu, a to převážně na technické pozice a operátory ve výrobě. Firma v minulém roce investovala asi 6,5 milionu korun do strojů, v roce 2015 činily náklady na investice téměř 31 milionů korun.

Společnost patří do strojírenského a zbrojního holdingu Zeveta Bojkovice. Zbrojní a strojírenská výroba v Bojkovicích má více než 80 let dlouhou tradici. Současná akciová společnost Zeveta Bojkovice vznikla v roce 1998. Později přešla na holdingové uspořádání, když vznikly dceřiné společnosti včetně Zeveta Machinery, která byla založena v roce 2000.

Do holdingu patří i společnost Zeveta Ammunition, která vyrábí výbušniny a likviduje a delaboruje munici. Loni ale měla tržby za prodej zboží a vlastních výrobků a služeb jen 16,9 milionu korun, meziročně o 38,8 milionu korun méně. Vykázala zisk 939.000 korun, v roce 2015 činil 4,8 milionu korun. Společnost zaměstnávala v průměru 25 lidí, meziročně o devět více.

Do skupiny patří i firma Pyro Technology, která je v likvidaci a jejímž nástupcem je Zeveta Ammunition. Pyro Technology vykázala loni tržby téměř 37 milionů korun, meziročně o 26,7 milionu korun více. Skončila ale ve ztrátě 8,9 milionu korun, v roce 2015 činila ztráta 3,8 milionu korun. Policie v roce 2015 odvezla z areálu holdingu 47.000 protitankových granátů RPG 75, které patřily Pyro Technology. Důvodem bylo údajné špatné skladování munice. Zeveta to odmítala. Policie jí nakonec loni v květnu munici, kterou Pyro Technology chtěla zneškodnit či repasovat, vrátila.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam