Nemocnice zaznamenala letošního jubilejního dárce krve s číslem 2500

Foto: Vsetínská nemocniceFoto: Vsetínská nemocnice
Foto: Vsetínská nemocnice
Co se děje 3. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

VSETÍN – Vsetínská nemocnice zaznamenala letošního jubilejního dárce krve s pořadovým číslem 2500. Stal se jím Petr Ševčík, který přišel ke svému 95. odběru, řekla serveru Zlin.cz mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Ševčík pracuje jako technik v jedné ze vsetínských firem. „Poprvé jsem krev daroval na vojně, potom jsme chodili se spolupracovníky. Důvodem je pocit, že mohu udělat něco pro druhé,“ řekl Ševčík.

Pogratulovat mu přišla primářka hematologicko-transfuzního oddělení Jana Pavelková. Připomněla, že nemocnice hledá i nadále dárce krve a v současné době především krevní plazmy, která se využívá pro léčbu pacientů s poruchami krevní srážlivosti i s dalšími krevními chorobami, u pacientů po transplantaci kostní dřeně, ale také u akutních krvácení například při gynekologických zákrocích nebo situacích po porodu.

Odběr krevní plazmy se realizuje na takzvaném separátoru. „Trvá 30 až 50 minut, odebírá se 600 až 800 mililitrů plazmy podle váhy dárce. Zpět do oběhu se vracejí erytrocyty a fyziologický roztok. Maximální odběr plazmy za rok je 25 litrů,“ dodala primářka Pavelková. Odběry krevní plazmy jsou ve Vsetíně od letošního února. „Přihlásit se mohou zájemci o darování krve i plazmy na telefonním čísle 571 818 605,“ doplnila Plačková.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam