Na Kudlově je k vidění retrospektivní výstava k 20. výročí Salonu filmových klapek

Foto: Zlín Film FestivalFoto: Zlín Film Festival
Foto: Zlín Film Festival
Kultura 8. 11. 2017 | Autor: Irena Frolová

KUDLOV - V Kabinetu filmové historie na Kudlově je v těchto dnech k vidění unikátní retrospektiva mapující 20 ročníků projektu Salon filmových klapek. Ten je již tradiční součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu, serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí festivalu Kateřina Martykánová s tím, že výstava potrvá do 29. listopadu.

Když se v roce 1998 zrodila myšlenka vyzvat výtvarníky, aby umělecky zpracovali dřevěnou filmovou klapku, nikdo netušil, že po 20 letech bude do tohoto unikátního projektu přispívat přes 140 umělců a z dražby těchto děl poputují bezmála dva miliony korun na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalších začínajících tvůrců.

"Za dobu existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2 222 umělecky ztvárněných filmových klapek. Ty si mají nyní možnost zájemci prohlédnout prostřednictvím výstavy panelů, které mapují jednotlivé ročníky projektu," upřesnila členka správní rady Nadačního fondu Filmtalent a umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová. Dodala, že na výstavě jsou k vidění také některé velmi vzácné kousky jako například poslední klapka, kterou věnoval do Salonu výtvarník Adolf Born (Ɨ 22.5. 2016). Ta však nebyla z pietních důvodů do aukce v roce 2016 zařazena. Na výstavě připomíná odkaz tohoto významného malíře a ilustrátora.

Výstava v Kabinetu filmové historie na Filmových ateliérech je přístupná veřejnosti od úterka do pátku od 10.00 do 16.00 hodin.

Tato retrospektivní výstava však není jedinou aktivitou připomínající výročí tohoto jedinečného projektu. Již během 57. ročníku Zlín Film Festivalu bylo jubileum jedním z jeho hlavních témat. Nyní jej připomene také unikátní publikace nazvaná 20 Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín, která vyjde 15. listopadu. Obsáhlá kniha podrobně mapuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

21. ročník Salonu filmových klapek odstartuje 8. března 2018 v Mladé Boleslavi. Klapka tour 2018 bude mít letos šest zastávek, včetně zahraniční expozice v Evropském parlamentu v Bruselu. Tradiční aukce se uskuteční v neděli 27. května 2018 v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 58. Ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam