Za vědomé síření viru HIV soud muže žaloby zprostil

Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Budova zlínského krajského soudu (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 21. 11. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Neobvyklý případ rozplétal už dvakrát zlínský krajský soud. Na lavici obžalovaných stanul muž, který jednoho partnera nakazil virem HIV a o totéž se pokusil u svého druhého přítele. Čtyřiapadesátiletý Pavel Sousedík byl za šíření této smrtelné nemoci poprvé uznán vinným a měl jít na osm let do vězení. Vrchní soud v Olomouci ale rozsudek zrušil a případem se tak znovu zabýval zlínský soud. Jeho druhý verdikt ale zněl, zproštěn obžaloby.

Tento případ je starý již čtyři roky. Na přelomu roku 2013 a 2014 se Sousedík seznámil s takřka o dvacet let mladším mužem. Sousedík už ale od roku 2005 věděl, že je nositelem viru HIV. Tuto skutečnost podle obžaloby svému příteli zatajil a oznámil mu to až na třetí schůzce. V tu dobu však už prý mezi nimi došlo minimálně k jednomu sexuálnímu styku. „Stýkali jsme se kvůli sexu a užívání drog. O zdravotním stavu jsme se nebavili. V Brně měl vždy ochranu, ve Vizovicích to bylo bez ochrany. Až druhý den mi řekl, že je nakažený,“ vypravoval čtrnáctkrát trestaný muž, který se rovněž živil prostitucí.

S dalším přítelem měl mít Sousedík prý už jenom orální sex. „Byl to můj přítel, k tomu došlo na základě jeho přání a dobrovolnosti. Já jsem ho o své nemoci dopředu informoval," uvedl před časem obžalovaný. Podle něj i v prvním případě o své nemoci svého tehdejšího partnera informoval.

Za těžké ublížení na zdraví a šíření nakažlivé nemoci hrozil původně Sousedíkovi až dvanáctiletý pobyt za mřížemi. Zlínský soud jej v únoru potrestal osmiletým pobytem za mřížemi. Vrchní soud byl jiného názoru, a tak senát ve Zlíně musel zasednout znovu. Jeho rozhodnutí však bylo v pondělí zcela opačné. Za vše totiž mohla právě výpověď nakaženého muže. Přestože se u prvního rozhodnutí stala klíčovým důkazem, v pondělí už byla označena za nevěrohodnou. Znalci totiž tohoto svědka označili za emočně nestabilního, který je schopen zkreslovat informace. Tyto nové skutečnosti tak byly podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové klíčové. Podle ní výpověď poškozeného muže nakaženého virem HIV nelze nakonec považovat za věrohodnější než výpověď obžalovaného. A Sousedíka obžaloby zprostila. Rozsudek ale stále není pravomocný. Státní zástupce si nechal lhůtu pro možné odvolání.

A vyhráno nemá ani Sousedík. Toho totiž čeká v prosinci další soud kvůli úplatkářské kauze. Podle policie bral jako komisař, který měl na starosti zkoušky odborné způsobilosti žadatelů o zbrojní průkaz, úplatky. V případě uznání viny mu hrozí až deset let natvrdo.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam