Vyšla publikace k 20 ročníkům Salonu filmových klapek

Čestmír Vančura s knihou (Foto: Zlín Film Festival)Čestmír Vančura s knihou (Foto: Zlín Film Festival)
Čestmír Vančura s knihou (Foto: Zlín Film Festival)
Co se děje 29. 11. 2017 | Autor: Frolová Irena

ZLÍN – V polovině listopadu vydal Nadační fond FILMTALENT Zlín a Zlín Film Festival publikaci mapující dvacet ročníků projektu Salon filmových klapek. Teď byla kniha poprvé představena i ve Zlíně, informovala server Zlin.cz PR manažerka festivalu Kateřina Martykánová.

Když se v roce 1998 zrodila myšlenka vyzvat výtvarníky, aby umělecky zpracovali dřevěnou filmovou klapku, nikdo netušil, že po dvaceti letech bude do tohoto unikátního projektu přispívat přes sto čtyřicet umělců a z dražby těchto děl poputuje bezmála dva miliony korun na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalších začínajících tvůrců.

"Za dobu existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2222 umělecky ztvárněných filmových klapek. Všechny jsou obsaženy v této krásné publikaci, která zachycuje jednotlivé ročníky tohoto jedinečného projektu," uvádí předseda správní rady Nadačního fondu FILMTALENT a prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Už během 57. ročníku Zlín Film Festivalu bylo jubileum jedním z hlavních témat filmové přehlídky. Nyní jej připomíná také publikace „Salon filmových klapek Zlín 1998 – 2017". Obsáhlá kniha podrobně mapuje nejen jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny. Kniha vyšla v nákladu 1000 kusů a je dostupná v e-shopu na stránkách festivalu.

Jednadvacátý ročník Salonu filmových klapek odstartuje 8. března 2018 v Mladé Boleslavi. KLAPKA TOUR 2018 bude mít letos šest zastávek, včetně zahraniční expozice v Evropském parlamentu v Bruselu. Tradiční aukce se uskuteční v neděli 27. května 2018 v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 58. Ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

"Výtěžek aukce bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. Hned v pondělí 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), které se budou ucházet o podporu," uvedla Martykánová.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam