Rok 2017 u hasičů: Rekordní počet výjezdů i obří požár v Tomě

Požár v otrokovickém areálu Toma (Foto: HZS ZK)Požár v otrokovickém areálu Toma (Foto: HZS ZK)
Požár v otrokovickém areálu Toma (Foto: HZS ZK)
Co se děje 1. 2. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Hasiči Zlínského kraje se loni pořádně zapotili. Za sebou totiž mají rekordní počet výjezdů. Nejvíce je přitom potrápil požár v otrokovickém areálu Toma nebo orkán Herward.

Požáry, nehody, přírodní živly, technické havárie. To je jenom stručný výčet toho, co všechno musejí během své práce zvládnout hasiči. A loni byl pro ně skutečnou zátěží. Celkem totiž absolvovali 5557 výjezdů, z toho 1013 připadlo na dopravní nehody a 718 na požáry a 3078 výjezdů bylo k technickým haváriím. „Prakticky ve všech oblastech našich zásahů jsme zaregistrovali nárůst,“ zhodnotil situaci ředitel zlínských krajských hasičů Vít Rušar. Velkou měrou se podle něj na tomto čísle podílely i rozmary počasí, zejména říjnovým orkánem Herwart. Tísňová linka byla doslova zahlcena volajícími o pomoc. „Během dvanácti hodin přijali operační důstojníci 293 telefonátů. Běžný průměr přitom bývá kolem třinácti hlášení. Ten nárůst byl tedy enormní,“ upozornil krajský ředitel. Ani ne za dva měsíce počasí znovu ukázalo svou moc. Kromě silného větru napadl i mokrý těžký sníh, a tak hasiči absolvovali znovu desítky výjezdů po celém kraji.

Doslova horko bylo hasičům i při hašení požárů. Bylo jich ještě o stovku více než v roce 2016. K těm nejtěžším zásahům se bezesporu řadí obrovský ničivý požár, který loni v květnu zasáhl průmyslovou halu v areálu Toma v Otrokovicích, kde hořely uskladněné oleje a tuky. Tady padaly další rekordy. „Celkem zasahovalo 139 profesionálních i dobrovolných hasičů, a to i z Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Nasazeno bylo pětačtyřicet kusů techniky. A během zásahu jsme spotřebovali dva tisíce kubíků vody, třináct kubíků pěnidla,“ vyjmenoval Vít Rušar. Celková škoda se nakonec vyšplhala na 130 milionů korun. Příčiny požáru policisté dodnes vyšetřují. Velké škody napáchaly také dva požáry rodinných domů, a to ve zlínské části Veliková a v Havřicích na Uherskobrodsku.

Mezi neobvyklé zásahy loňského roku patřil hořící lodi na Baťově kanálu v Babicích na Slovácku nebo případ pilota rogala, který ve Štítné nad Vláří uvízl na stromě. A tu pomyslnou příčku nej dostal také zásah u chlapce, který zůstal zaklíněný mezi balíky slámy ve Slavičíně. Naštěstí vše dopadlo dobře. Bohužel i loni se při požárech umíralo. Celkem přišli o život čtyři lidé.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam