V Hradišti si chtějí posvítit na zloděje kol

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Uherské Hradiště)Ilustrační foto (Foto: MěÚ Uherské Hradiště)
Ilustrační foto (Foto: MěÚ Uherské Hradiště)
Co se děje 12. 2. 2018 | Autor: Irena Frolová

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Strážníci v Uherském Hradišti mají řešení, jak snížit počet krádeží kol. Pokud v dubnu dostanou státní dotaci, začnou občanům města, kteří projeví zájem, značit jejich jízdní kola či kompenzační pomůcky forenzním značením - okem neviditelnou syntetickou DNA, serveru Zlin.cz to sdělil mluvčí města Jan Pášma.

Jízdní kola, označená a evidovaná v komplexním systému, lze snadno, jednoznačně a rychle určit. Kola ponesou nálepku, že jsou speciálně označena, což může přinést velmi účinnou prevenci proti krádežím bicyklů. V případě, že odcizené jízdní kolo nebo kompenzační pomůcka je speciálně označeno forenzním značením, může být pachatel snadno identifikován policií a tím usvědčen z trestného činu.

"V kombinaci s dalšími způsoby ochrany má projekt především preventivní účinek s cílem odradit pachatele od úmyslu spáchat trestný čin nebo jej usvědčit z jeho spáchání," popsal velitel Městské policie Uherské Hradiště Vlastimil Pauřík.

Nové forenzní značení představuje, za pomoci unikátní technologie mikroteček s obsahem syntetického kódu DNA doplněné výstražnými prvky a ve spojení s rozsáhlou mezinárodní databází chráněných předmětů, silný nástroj při ochraně majetku a při jeho jednoznačné identifikaci. Ochranné prvky lze také použít jako důkazní materiál. "Nezáleží na tom, zda došlo ke ztrátě nebo odcizení, podstatné je, že je vysoká šance návratnosti označeného jízdního kola," vyzdvihl Pauřík.

Identifikace označených míst je dvoustupňová: UV Lampou, za jejíž pomocí lze zjistit příslušné označení, nebo mikroskopem, který přečte kódy a za jehož pomoci lze pořídit důkazní materiál.

Značení jízdních kol či kompenzačních pomůcek bude určeno výhradně pro občany s trvalým pobytem na území města Uherské Hradiště a tuto službu bude město Uherské Hradiště poskytovat zdarma prostřednictvím městské policie. Kolo bude rovněž zaevidováno do celostátního registru forenzně značených kol. Registr využívají městské policie všech měst zapojených do projektu i Policie ČR. Kolo tedy bude možné identifikovat kdekoliv v rámci ČR a vrátit majiteli.

"Pokud se v dubnu dočkáme kladného vyřízení žádosti o státní účelovou dotaci na projekt, zavedeme značení kol syntetickou DNA co možná nejdříve, s jistotou ještě letos," slíbil velitel strážníků.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam