Centrem Zlína by mohl vést takřka kilometrový tunel

Ilustrační foto (Foto: Pixabay.com)Ilustrační foto (Foto: Pixabay.com)
Ilustrační foto (Foto: Pixabay.com)
Co se děje 21. 2. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Tunel pod Zlínem. Sen nebo skutečná realita? Možná, že již za pár let se ale opravdu pod Zlínem začne hloubit a hrabat. Alespoň zlínská radnice o tomto nápadu uvažuje.

Takřka kilometrový tunel by měl podle úvah zlínského magistrátu začít na náměstí Práce a končit u ulice Bratří Jaroňků. Hlavním důvodem je stále hustší doprava v centru Zlína a tunel by měl už tak přetíženému městu odlehčit. „Varianta tunelu pod centrem města vyšla jako nejvýhodnější v modelu dopravy, tedy z hlediska návaznosti na zklidnění centra a vedení dopravních toků,“ vysvětlil radní pro oblast dopravy zlínského magistrátu Josef Novák.

Magistrát si na tuto myšlenku nechal zpracovat studii proveditelnosti. „Z technického hlediska je třeba prověřit, zda přes navrhované území lze vést tento tunel. U velkých dopravních staveb je to nutnost. Byl proto osloven Ústav pozemních komunikací při Fakultě stavební VUT v Brně. V současné době se zpracovávají materiály související se zjištěním intenzity dopravy, a to zejména u křižovatkového uzlu silnice I/49, třídy T. Bati, ulic Dlouhá a Osvoboditelů. Studie proveditelnosti nám potom popíše projekt z ekonomického i technického hlediska a poslouží k hodnocení efektivnosti a realizovatelnosti projektu,“ přiblížil dále radní s tím, že závěry studie by mohly být hotovy nejpozději v létě tohoto roku.

Co je však už nyní takřka jisté je to, že stavba takového tunelu by šla do stovek milionů korun. „Jsou to jenom hrubé odhady, protože prozatím nemáme k dispozici podrobnou dokumentaci, která by obsahovala i položkový rozpočet. Obecně cenu samozřejmě ovlivňuje spousta faktorů, včetně technického řešení a možných přeložek inženýrských sítí. Model financování se bez dotačních zdrojů ale určitě neobejde,“ podotkl radní.

Rozhodnutí, zda se tedy bude pod Zlínem kopat či ne, bude už na novém vedení radnice, které vzejde z podzimních komunálních voleb.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam