Vizovice plánují modernizaci obecního rozhlasu

ilustrační foto: Zlin.czilustrační foto: Zlin.cz
ilustrační foto: Zlin.cz
Co se děje 10. 3. 2018 | Autor: Irena Frolová

VIZOVICE - S modernizací a rozšířením obecního rozhlasu počítá v letošním roce město Vizovice. Radnice nemá totiž přehled o tom, zda v jednotlivých místech například není rozhlas poškozený nebo nemá špatnou baterii, server Zlin.cz o tom informovala Gabriela Netopilová Sluštíková.

Město se musí spoléhat pouze na zpětnou vazbu od občanů. Po modernizaci jednotlivé hlásiče budou samy vysílat zpětný signál o tom, v jakém stavu jsou. Realizace projektu je podmíněná získáním dotace z operačního programu Životní prostředí.

Vizovice modernizovaly obecní rozhlas postupně do roku 2006. Od té doby je ve městě 90 bezdrátových jednosměrných hnízd a tři bezdrátová obousměrná. Systém právě těchto tří hnízd umožňuje vyslat informaci nejen směrem k občanům, ale i zpětné aktuální zprávy o tom, v jakém stavu jsou. „To znamená, jestli jim funguje baterie, jaké mají napětí v bateriích, jestli ta zpráva, kterou poslaly, byla správně odvysílaná nebo i to, jaká byla hlasitost odvysílané zprávy," vysvětlil Jiří Žůrek z krizového řízení města Vizovice.

Zbývajících 90 hlásičů rozmístěných po městě takovou zpětnou vazbu neumožňují. Radnice je odkázána pouze na případné podněty od občanů. „Navíc baterie, stejně jako některé jiné komponenty rozhlasu, mají minimální životnost pět let. Některé jsme už vyměnili. Nákladnost tohoto systému je čím dál tím vyšší," dodal Jiří Žůrek. Právě tato hnízda hodlá radnice vyměnit.

Projekt počítá i s rozšířením rozhlasu, a to třeba v ulici Nová. „Máme informace o tom, že je tam špatný signál. Další místa, kde by k dobudování mělo dojít, zatím mapujeme," doplnil Jiří Žůrek s tím, že celkem by se bezdrátové obousměrné hlásiče měly objevit na třech nových místech. V případě, že město se žádostí o dotaci uspěje a vše půjde podle plánu, začne rozhlas modernizovat v srpnu. Hotovo by mělo být do konce letošního roku.

Celý projekt ovšem nezahrnuje jen modernizaci obecního rozhlasu. Počítá i s přepracováním a zrevidováním digitalizovaného protipovodňového plánu i s vybudováním dvou pomocných hlásných profilů. Takzvané vodočetné latě budou umístěné na říčkách Lutoninka a Bratřejovka. „V případě zvedání hladin vodních toků ve městě jsou Vizovice nyní odkázány pouze na měření výšky hladiny potoku v části Razov před společností Rudolf Jelínek. Ten vysílá i varovnou sms v případě, že hladina toku se zvedne na jednotlivé stupně povodňové aktivity," popsal Jiří Žůrek. Dvě nové vodočetné latě, podle kterých povodňové hlídky mohou na místě vyhodnotit výšku hladiny a podat o tom zprávu povodňové komisi, budou umístěné naproti obecně prospěšné společnosti Dotek a u mostu přes Lutoninku ve směru na Vsetín.

Celkové náklady na projekt činí necelých 3,6 milionu korun. Asi 75 procent nákladů by měla pokrýt dotace z operačního programu Životní prostředí, zbytek uhradí město ze svého rozpočtu.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam