Nový web představuje 30 nejperspektivnějších profesí v kraji, pomoci má i mladým při výběru školy

Ilustrační foto (Foto: www.monitorzk.cz)Ilustrační foto (Foto: www.monitorzk.cz)
Ilustrační foto (Foto: www.monitorzk.cz)
Co se děje 9. 3. 2018 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍNSKÝ KRAJ  - Gumař, nástrojář, zedník, učitel a další. Nejenom tyto, ale i další profese patří ve Zlínském kraji k těm nejžádanějším. Celkem se jedná o třicet povolání. Ta jsou nyní zveřejněny i na speciálních webových stránkách. Pomoci to má nejenom ke zlepšení podmínek na trhu práce, ale také mladým při výběru budoucího povolání.

Chcete například pracovat jako zámečník? Na stránkách monitorzk.cz se dozvíte, že hrubá měsíční mzda zámečníka ve Zlínském kraji se pohybuje od 16 000 do 36 300 korun, v České republice vykonává toto povolání 89 300 osob, přičemž ve Zlínském kraji je to 4954 osob, že je v regionu poptáváno prostřednictvím Úřadu práce 156 zámečníků a že k výkonu této profese je nutné mít středoškolské vzdělání s výučním listem, který je možné získat na osmi školách ve Zlínském kraji. „Při výběru třiceti klíčových profesí byla zohledněna nejen odvětvová struktura ekonomiky a zaměstnanosti ve Zlínském kraji, ale také současná i očekávaná poptávka zaměstnavatelů, dále dopady demografického vývoje či technologických změn na profese ve Zlínském kraji,“ vysvětlila Martina Hladká ze společnosti TREXIMA, která tento projekt Datová platforma zaměstnanosti Zlínského kraje vytvořila společně se zlínskou krajskou hospodářskou komorou.

Každá profese má vytvořenou tzv. kartu, která zahrnuje popis, co zaměstnanec na dané pracovní pozici dělá, jaké jsou pro tuto profesi kvalifikační požadavky, zdravotní i pracovní podmínky a další. „Karta dále obsahuje další informace, a to o měsíční mzdě včetně trendu růstu či poklesu, který mzda vykazuje v porovnání s výsledky za předchozí rok, dále obsahuje informace o požadovaném vzdělání, možnostech studia či volných místech,“ doplnila Olga Šišková z Krajské hospodářské komory Zlínského kraje. Zdrojem dat na kartách o volných místech jsou informace Úřadu práce z roku 2017, údaje o mzdách pocházejí z Informačního systému o průměrném výdělku. „Karty jednotlivých profesí mohou být dobrým vodítkem pro výchovné či kariérní poradce i pro rodiče a žáky, kteří uvažují o výběru svého budoucího povolání,“ vysvětlila Iveta Táborská, ředitelka Krajské hospodářské komory Zlínského kraje. Dodala, že data budou pravidelně aktualizovaná jednou do roka, a to na jaře.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam