Rožnov vybuduje za 140 milionů kulturní dům, starosta debatoval s lidmi

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Nový kulturní dům odhadem za 140 milionů korun plánuje vybudovat Rožnov pod Radhoštěm. Starosta Rožnova Radim Holiš debatoval o projektu s lidmi, kterých přišlo na setkání asi 150, řekl serveru Zlin.cz mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Setkání starosty, architekta města Jana Horkého i zástupci projekční kanceláře s občany se uskutečnilo v březnu v kině Panorama. „Lidé při prezentacích získali všechny dostupné a relevantní informace,“ uvedl Gross.

Vedení města chtělo vše uvést na pravou míru. „Objevila se řada dezinformací. Proto je potřeba připomenout, jak se celý projekt od začátku připravuje, v jaké jsme nyní fázi a jaké budou další kroky,“ informoval starosta Holiš.

Historie projektu sahá do roku 2015. „Tehdy se provedla analytická část potřeb města, v roce 2016 se uskutečnila příprava zadání a ve dvou kolech se uskutečnila architektonicko-urbanistická soutěž, ve které bylo 13 návrhů. S vítěznou firmou se poté domluvily podmínky smlouvy, cena, termíny a také podrobnosti, v jakých částech firma celý projekt zpracuje,“ uvedl architekt Horký.

Projekt je rozdělený na tři fáze, a to zpracování projektové dokumentace pro územní rozhodnutí, dokumentace pro stavební povolení a dokumentace pro provádění stavby. „Momentálně je podaná žádost o územní rozhodnutí. Územní řízení je ale bohužel přerušeno, protože se potýkáme s pozemky na ulici Bezručova, které jsou ve vlastnictví Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. My zde potřebujeme dělat přeložky sítí, nové přípojky, ale úřad nám nechce schválit věcná břemena, a tak nyní probíhají relativně složitá jednání o převodu majetku mezi městem, krajem a státem,“ objasnil Holiš.

Podle něj ale práce v dalších dokumentacích pokračují. „Projektujeme tak, abychom zbytečně neztratili čas. Nyní se tedy tvoří souběžně s územním řízením dokumentace pro stavební povolení,“ doplnil Holiš. Lidem tak mohl ukázat, jak budou vypadat interiéry, jaké bude dispoziční řešení a jaký bude mít budova vzhled i s okolním terénem.

Upřesnil také finanční stránku. Při zadání architektonické soutěže se zastupitelstvo usneslo na částce 110 milionů korun. „Tato částka byla zastropována v architektonické soutěži a je nepřekročitelná. Co se na základě doporučení odborníků změnilo a co nemohlo být součástí původního nacenění, byla skutečnost, že budovu chceme postavit v takzvaném pasivním standardu, abychom na její realizaci mohli získat dotaci,“ řekl Holiš.

Podle něj se na doporučení shodli ještě před architektonickou soutěží členové poroty s tím, že doporučili takový tvar budovy, který by realizaci v pasivním standardu umožňoval. „Toto zadání ale nemohlo být v architektonické soutěži, protože jsme samozřejmě nevěděli, jaké budou použité konstrukce, skladby konstrukcí, vnitřní instalace, plochy prosklení a další. Tady se náklady na stavbu zvednou přibližně o 7 milionů korun, ale následně výrazně ušetříme za provoz. A v architektonické soutěži také nebyly specifikovány divadelní technologie. Ty dělají přibližně dalších 25 milionů korun,“ objasnil Holiš.

Dodal, že o tyto dvě částky se projekt a nacenění budovy změnilo a zastupitelstvo města to takto odsouhlasilo. Dohromady se tak finanční náklady vyšplhaly na částku 142 milionů. Částka naopak neobsahuje bourací práce, přeložení sítí, vybudování nové trafostanice nebo přípojky mezi kulturním domem a parkovištěm u polikliniky. „Nyní připravujeme projekt a dále prověřujeme, zda bude pro město výhodnější, když bude realizaci stavby kulturního centra řešit samo, nebo tuto realizaci kvůli daňovému zvýhodnění svěří některé své společnosti,“ uzavřel Holiš.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x