Zástupci lékařů, pacientů i odborů zaslali hejtmanovi v souvislosti s rozvojem zdravotnictví v kraji jasné požadavky

Co se děje 14. 4. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Zástupci lékařů, zdravotnického personálu, pacientů a odborářů se na popud poslankyně Aleny Gajdůškové a lékaře Jaromíra Bernátka sešli k debatě o situaci ve zdravotnictví a zajištění dostupnosti zdravotnické péče ve Zlínském kraji. Neskrývali znepokojení s postupem hejtmanství v oblasti vytváření koncepce zdravotnictví a hejtmanovi Jiřímu Čunkovi zaslali své závěry a požadavky písemnou formou, serveru Zlin.cz to řekl asistent poslankyně Tomáš Šenkeřík.

"Zdraví je základní složkou kvality života a potenciálním pacientem je každý z občanů, proto zajištění dostupnosti kvalitní zdravotní péče nyní i v budoucnu musí být společným zájmem všech," shodli se během debaty lékaři, zdravotníci, pacienti a odboráři.

Po hejtmanovi například požadují, aby záměr zřizovatele ke změnám organizace a navrhované nové koncepce zdravotnictví ve Zlínském kraji byl předložen k diskuzi odborníkům, straně zaměstnavatelů i odborů v Radě hospodářské a sociální dohody (RHSD) Zlínského kraje, a to s dostatečným časovým prostorem k připomínkám a oponentuře ještě před jeho zařazením do programu jednání a schvalováním v Zastupitelstvu Zlínského kraje.

Jiřího Čunka a Radu Zlínského kraje také vyzývají k aktivnímu jednání se zdravotními pojišťovnami s cílem dosáhnout vyrovnání úhrad ze zdravotního pojištění alespoň na průměr nákladů na zdravotní péči na občana v ČR.

"V souvislosti s předkládanými změnami upozorňujeme na končící platnost rámcových smluv zdravotnických zařízení se zdravotními pojišťovnami, a tedy na nebezpečí možné změny spektra výkonů zdravotní péče, včetně možnosti výpadku ve financování, kdy může dojít k omezení objemu zdravotní péče občanům Zlínského kraje," píše se dále v dopise adresovaném hejtmanovi.

Účastníci jednání u kulatého stolu také požadují navržení a realizaci efektivních opatření ze strany zřizovatele, která povedou ke stabilizaci a udržení personálu ve všech segmentech zdravotní péče. "Podmínkou pro poskytování kvalitní péče je spokojený a nediskriminačně odměňovaný personál. Požadujeme minimálně dorovnání mezd zdravotníků na úroveň platových tabulek v ČR a jejich pravidelnou a důstojnou valorizaci," dodala za všechny účastníky Alena Gajdůšková.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam