Návštěvníci zlínské zoo budou moci podpořit ochranářské projekty pomocí unikátní interaktivní pokladničky

ZLÍN - Finanční sbírky v Zoo Zlín budou od letošního roku adresnější a taky zábavnější, a to díky novému systému, který je v České republice naprosto unikátní. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.

Program nazvaný 4Nature je založený na principu dobrovolnosti a možnosti volby. Od letošního dubna tato novinka nahradí dosavadní projekt Koruna ze vstupného, který odstartoval v roce 2014 a fungoval tak, že za každého návštěvníka směřovala jedna koruna na ochranářské projekty. Při návštěvnosti, která například v roce 2016 dosáhla 670 tisíc lidí, mohla Zoo Zlín významně podpořit projekty v Nigérii, v Laosu i Jihoafrické republice. Systém sice generoval velkou částku, ale většina návštěvníků si vůbec neuvědomovala, že zakoupením vstupenky podporují ochranu zvířat v divočině.

Snahou zoo proto bylo vymyslet systém, který nenuceně a naprosto přirozeně zapojí návštěvníky do rozhodování o tom, na jaký ochranářský projekt peníze poputují. „Inspirovali jsme se v jedné zahraniční zoo, kde návštěvníci zaplatí místo 15 dolarů částku 15,25 dolarů, přičemž za ,čtvrťák´ dostane žeton, který vhodí do některého ze tří boxů velké interaktivní pokladničky a tím rozhodne, který z představených programů podpoří. Stejně to bude fungovat i u nás,“ uvedl ředitel zlínské zoo Roman Horský.

Návštěvník se rozhodne, zda chce zaplatit vstupné s příspěvkem na ochranu, nebo nikoliv. Pokud bude souhlasit, obdrží žetony, které pak bude vhazovat do speciálních pokladniček. Příspěvek na ochranu bude činit dvě koruny a platící návštěvník zoo obdrží dva žetony, každý v hodnotě jedné koruny. Dvoukorunový příspěvek na ochranu přírody odvádí už pražská zoo a ke stejnému kroku se letos chystá i Zoo Ostrava. Pouze Zoo Zlín ale přichází se systémem interaktivních pokladniček.

Prototypy pokladniček vyvinula jedna z regionálních firem podle zadání Zoo Zlín. Pokladničky mají výraznou grafiku, cinkají, blikají. „Možná působí trochu pouťově, ale zkušenosti jsou takové, že zájem lidí přitahují právě výrazné a trochu bláznivé věci. Nejzajímavější na tom je cesta žetonu od otvoru, kterým ho návštěvník vhodí do pokladničky, až do sběrné nádoby. Trasa žetonu, který lze sledovat přes částečně průhlednou stěnu, není předem daná. Vždy je to dílo náhody, kudy se v labyrintu cest vydá,“ vysvětlil Roman Horský.

Zoo bude mít celkem šest pokladničkových modulů, které rozdělí do dvou sestav. Jeden modul bude u hlavního vstupu a druhý u sezonního. Součástí pokladniček s elektronickými počítadly budou i „měničky“, ve kterých si lidé případně promění mince za žetony, které mohou vhazovat navíc.

O podporu návštěvníků se budou prostřednictvím pokladniček ucházet tři ochranářské projekty: podpora ochrany vzácné saoly v Laosu, pomoc ohroženým zvířatům na Sumatře nebo vytvoření záchranného centra v Ekvádoru.

Saola je kriticky ohrožený druh kopytníka a jeden z nejohroženějších velkých savců na světě. Její objevení ve Vietnamu v roce 1992 patří k nejpřekvapivějším zoologickým objevům 20. století. Saola žije v pohoří podél hranic Vietnamu a Laosu, kde ji ovšem ohrožují pytláci. Finance ze sbírky budou použity na nákup nezbytného vybavení pro členy hlídky (uniformy, pláštěnky, boty, batohy, brašny atd.) a k pokrytí nákladů potřebných k hlídkování.

Na Sumatře peníze pomohou australské ochranářské organizaci SIES (Save Indonesian Endangered Species). Cílovými druhy její ochrany jsou slon indický, orangutan sumaterský a pižmovka bělokřídlá. Peníze budou určeny na ochranu hnízdních míst pižmovek, protipytlácké hlídky, na vzdělávání obyvatel národního parku a přilehlých vesnic. Důležitá je také snaha o zalesňování národního parku.

V Ekvádoru chce Zoo Zlín podpořit výstavbu záchranného centra, které vzniká při zdejší zoo Zoologico el Pantanal. Zoo již funguje jako záchytné centrum pro zraněná zvířata místní fauny. Bohužel v zoo chybí zařízení s dostatečnou kapacitou, které by fungovalo jako záchranná stanice určená k repatriaci druhů zpět do volné přírody. Půjde hlavně o repatriaci malých a středně velkých savců (mravenečníci, lenochodi, vydry), případně ptáků.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x