AKTUALIZACE: Nic nerušíme, dostupnost a kvalita péče v krajských nemocnicích se zlepší, tvrdí hejtman Čunek

ZLÍNSKÝ KRAJ – „Žádná nemocnice se rušit nebude, stejně tak oddělení. Není pravda, že by se nemocnice měla stěhovat do holešovské zóny,“ vzkázal v pondělí veřejnosti hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek těsně před zahájením semináře, na kterém byla představena koncepce budoucího řízení nemocnic. Podle ní by se ze všech nemocnic měla stát jedna velká společnost.

To, v jaké formě se v nejbližších letech budou řídit krajské nemocnice, rozhodne definitivně v červnu krajské zastupitelstvo. Pondělní seminář je měl zatím pouze seznámit s tímto návrhem, který se však z plánovaných čtyř hodin protáhl na více než osm. Řada přítomných zastupitelů a hostů tak odešla ještě před jeho koncem.

Podle navrhované koncepce by byla nejlepší možnost, aby formou fúze vznikla jedna velká společnost, která bude rozptýlena do čtyř míst. Díky tomu by se měly snížit náklady, udržet vysoká kvalita péče a zabránit odlivu pacientů. To ale někteří přítomni zastupitelé zpochybňovali a vyjádřili obavu nad tím, že to jenom umožní vedení, aby přelívalo zaměstnance z jednoho koutu kraje do druhého, ale neřeší to, jakým způsobem nalákat nový zdravotnický personál. „Jsme v situaci, kdy nám odcházejí lékaři. A pak si tu můžeme matematicky říkat cokoliv, ale pokud nemáme personál, tak nám nic pojišťovna nezaplatí. Je tu velká nedůvěra a velice špatná atmosféra, která se bude zle napravovat. Tato debata měla být dřív, než se něco začalo dělat směrem k veřejnosti, než se začala dělat výběrová řízení na primáře, kteří měli předložit koncepci, když ani nevěděli, co kraj chce. Ty naše doktory jinde přijmou s otevřenou náručí. A to je velký problém,“ upozornil bývalý hejtman Stanislav Mišák.

Podle současného ředitele nemocnic Radomíra Maráčka se však personální problém týká celé republiky, ne jenom Zlínského kraje. „Nároky na primáře mají být i ekonomické a máme primáře, kteří jsou velice kvalitní lékaři a jsou schopni. Podle mého jsme se posunuli velmi daleko. Nejprve jsme řešili problémy, které tam byly. Základem bylo uchopení ekonomiky, aby měly vůbec sestřičky potřebný zdravotnický materiál. A teď budou následovat další kroky,“ vysvětloval dál Maráček. Dále dodal, že jen loni přijaly nemocnice více absolventů, než bylo potřeba. „A i letos se jich hlásí celá řada, takže toho budeme chtít maximálně využít,“ poznamenal šéf nemocnic.

Hlavním pilířem koncepce řízení krajských nemocnic je podle hejtmana Čunka administrativní opatření, které zefektivní řízení nemocnic a zlepší postavení krajských nemocnic vůči zdravotním pojišťovnám a dodavatelům. „To nám pomůže přivést do krajského zdravotnictví více peněz na zkvalitnění péče a na odměňování lidí pracujících v našich nemocnicích,“ uvedl Jiří Čunek. Koncepce počítá s tím, že některé zákroky se budou dělat v těch nemocnicích, kde s nimi mají větší zkušenosti a akutní náročné operace by zase byly soustředěny do Zlína, kde bude nejlepší vybavení. Žádné oddělení by se rušit ale nemělo. O tom, zda se bude stavět nová nemocnice, či ne, hejtman odmítl dál spekulovat. „Dnes není na pořadu dne a ani nebude diskuse o nějaké nové nemocnici. V tuto chvíli bychom se bavili o ničem. Pracujeme na studii. O tom ale budeme mluvit, až přijde čas,“ uzavřel hejtman toto téma.

Pochybnosti se také objevily kolem přerozdělování zisků. Koncepce počítá s tím, že pokud by krajské nemocnice fungovaly centralizovaně, byl by jejich zisk za období 2014 – 2018 o 270 milionů korun vyšší a podobný přínos prý lze očekávat i do budoucnosti. Podle některých přítomných zastupitelů totiž společná kasa může znamenat, že ty „lepší“ nemocnice budou vydělávat na ty slabší. „Všechny čtyři nemocnice mají určitou míru zadluženosti. Žádná nemá takové přebytky, aby mohla dotovat ostatní nemocnice. Bude se dál sledovat nemocnice každá zvlášť, a pokud budou tvořeny zisky, bude o nich rozhodovat představenstvo a rada kraje,“ vysvětloval Radomír Maráček.

Kolem zadluženosti nemocnic se ještě před představením koncepce vedla dlouhá diskuse, kdy se mezi s sebou „obviňovali“ bývalí i současné představitelé Zlínského kraje na téma: Kdo vlastně může za vzniklý půl miliardový dluh baťovy nemocnice. „Jen díky společnému nákupu léků a centralizaci řízení krajských nemocnic hospodaří na rozdíl od předchozích let všechny krajské nemocnice se ziskem,“ připomněl hejtman. Policie však už dva roky šetří hospodaření krajské nemocnice a případ neuzavřela. „My nikdo nevíme, tedy kromě policie, která ten okruh těch, kterých se to týká, rozšiřuje. Ale miliardový dluh se jen tak sám od sebe neudělal,“ poznamenal hejtman Čunek.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x