Zlínští strážníci chtějí doplnit své řady, málokdo ale obstojí v testech fyzické zdatnosti

Ilustrační foto (Foto: Městská policie Zlín)Ilustrační foto (Foto: Městská policie Zlín)
Ilustrační foto (Foto: Městská policie Zlín)
Hasiči a policie 16. 5. 2018 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Městská policie Zlín se chystá přijmout nové strážníky. Uchazeči musejí mimo jiné splnit test fyzické zdatnosti, což se prý podaří jen málokomu, serveru Zlin.cz to sdělil zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavel Janík.

Noví strážníci by měli nastoupit od 1. září a uchazeči budou muset splnit řadu předepsaných požadavků. „Nejedná se o rozšiřování celkového počtu strážníků, ale o doplnění uvolněných pracovních míst," upřesnil Milan Kladníček, ředitel Městské policie Zlín.

Strážníkem Městské policie Zlín se může stát občan České republiky, který splní základní podmínky - musí mít alespoň 18 let, být trestně bezúhonný, spolehlivý, mít maturitu, splnit zdravotní a tělesnou způsobilost a hlavně úspěšně absolvovat přijímacího řízení. Uzávěrka termínu podání přihlášek je 6. června, termín výběrového řízení formou osobních pohovorů je stanovený o dva dny později. Úspěšný uchazeč se pak výsledky dozví do konce měsíce.

V rámci výběrového řízení pak uchazeč absolvuje přijímací pohovor s komisí, testy fyzické zdatnosti, psychodiagnostické vyšetření (obdobné jako pro policisty Policie ČR) a zdravotní prohlídku. „Specifikem posledních let je, že stále více uchazečů má problém obstát při testech fyzické zdatnosti. Průměrně zdatný a zdravý jedinec by je však zvládnout měl a také všichni strážníci je v rámci každoročního přezkoušení absolvují," konstatoval Pavel Janík. Dodal, že testy fyzické zdatnosti zahrnují 100 m plavání na čas, člunkový běh na 4 x 10 m, sestavu s tyčí, vytrvalostní běh na 12 minut, leh sed – 2 minuty a kliky na výdrž.

Po úspěšném absolvování přijímacího řízení a navázání pracovně právního vztahu se statutárním městem Zlín se z uchazeče stává čekatel. Tento po dobu několika prvních měsíců prodělává školení a výcvik ve všech oblastech, které bude potřebovat pro výkon práce strážníka (například sem patří příprava v oblasti právních norem, výcvik sebeobrany, taktiky policejního zákroku, střelby a rovněž také nácvik praktického výkonu v terénu formou hlídkové služby). V průběhu zkušební doby je čekatel opakovaně testován, zda splňuje náročná kritéria a v případě jejich neplnění může být z edukačního programu vyřazen. Následně pak musí absolvovat přezkoušení ze všech oblastí výcviku a také zkoušku před komisí sestávající z pracovníků Ministerstva vnitra ČR, Policie ČR a Městské policie. Po jejím úspěšném složení je mu vystaveno osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů a teprve poté se stává strážníkem Městské policie Zlín.

„Je to pětiměsíční proces přípravy, který se koná v našem školícím centru, pod dohledem zkušených lektorů. Z dlouhodobých zkušeností víme, že se úspěšnost u výběrového řízení pohybuje kolem hranice 15 procent. Tím však nechci nikoho odradit, ale případné zájemce naopak motivovat k co nejlepším výkonům," uzavřel Milan Kladníček.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam