Festival židovské kultury Holešov připomene také sto let republiky

Ilustrační foto (Foto: www.zidovskyfestival.cz)Ilustrační foto (Foto: www.zidovskyfestival.cz)
Ilustrační foto (Foto: www.zidovskyfestival.cz)
Co se děje 21. 7. 2018 | Autor: Frolová Irena

HOLEŠOV - Tradiční Festival židovské kultury Ha-Makom letos s podtitulem „Sto let republiky", který se v Holešově koná od 24. do 27. července, přinese mimo jiné připomínku T. G. Masaryka. Serveru Zlin.cz to sdělila za organizátory akce Hana Helsnerová.

Hlavní výstava letošního Festivalu židovské kultury totiž nese název „Masaryk a Svatá země," a představuje na patnácti panelech mnohdy dosud nepublikované fotografie a další archivní materiál z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země v roce 1927.

Zároveň osvětluje jeho výjimečný vztah k židovství a jeho genezi od Masarykových dětských let. Výstava se dotkne i působení Masarykova syna a pozdějšího ministra zahraničí Jana a připomíná významnou roli, kterou ve vztahu k židovskému národu a Izraeli sehrál. Kromě toho den před zahájením festivalu uplyne přesně 90 let od návštěvy T. G. Masaryka v Holešově.

Při 18. ročníku Festivalu židovské kultury přivítá Holešov také mnohé významné osobnosti a výtečné umělce. Město navštíví velvyslanec státu Izrael J. E. Daniel Meron, který mimo Holešova zamíří také do kroměřížských zahrad a lázeňského města Luhačovice. Hudebně zazáří Kateryna Kolcová, Big Band Josefa Hájka a Petera Lipy nebo Lenka Lichtenberg z Toronta, která se představí s koncertem židovských i českých písní. V neposlední řadě stojí také divadelní představení z poezie Věry Weislitzové, manželky spisovatele Arnošta Lustiga Svět naruby / Takzvaný ráj. Představení budou tvořit jak zmíněné verše, tak písně Katariny Kolcové - Tlusté, doplněné o filmové ukázky ze života v ghettu Terezín a rodinné fotografie V. Weistlitzové. Projekt dále doplní scénická hudba skladatele Jaromíra Vogela a povídání s Pepi Lustigem, synem Arnošta Lustiga. V průběhu festivalu bude nádvořím i synagogou znít jazz a chybět nebude ani Kletzmerový večer na nádvoří zámku.

Součástí programu festivalu bude opět možnost ochutnat židovské speciality. O gastronomické zážitky se letos bude starat Hostinec na Házené.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam