S Martinem na koni, se skleničkou vína v ruce

Foto: Region SlováckoFoto: Region Slovácko
Foto: Region Slovácko
Turistický blog 8. 11. 2018 | Zdroj: Region Slovácko

Tento víkend přijede do Uherského Hradiště Martin na bílém koni. I když už je pomalu, ale jistě zřejmé, že to letos nebude za doprovodu prvního sněhu. O to víc se ale můžeme těšit na svěží svatomartinská vína, která si alespoň vychutnáme v klidu, bez klepání se zimou. A kdy to všechno vypukne? Kdy jindy než v neděli 11. 11. v 11.00 hodin a 11 minut.

Letošní vína budou požehnaná panem farářem Josefem Říhou. A jak to tak na Slovácku bývá, nebude chybět ani folklorní program. Vystoupí mužský sbor z Kudlovic, který návštěvníky potěší písněmi o víně. Vystoupí také Národopisný soubor Gymnázium Uherské Hradiště a zpestří listopadovou neděli svými tanečky.

Na co se ale všichni těší nejvíce, je bezpochyby samotná degustace letošních svatomartinských vín. Celkem bude k okoštování připraveno přes 50 vzorků ze 17 vinařství, ze Slovácké oblasti. Pokud bude chtít návštěvník ochutnat co nejvíce značek a odrůd, bude potřeba přistupovat k celému dni zodpovědně a řádně se na konzumaci vína připravit. To znamená, hlavně se dobře najíst. Gastronomické speciality samozřejmě nebudou chybět, vždyť co by to bylo za svatomartinskou slavnost bez poctivého kaldounu nebo pečené husy se zelím. A kdo poobědvá doma, může ochutnat něco menšího, jako je husí paštika nebo sádlo s husími játry. Chuťové buňky budou zkrátka jásat, neboť právě v tento den jsme k sobě tak nějak morálně povolnější a dopřejeme si nějakou tu pochoutku, vhodně doplněnou douškem svěžího mladého vína.

Když uvážíme letošní mimořádně teplý a slunečný rok, předpokládáme, že vína budou kvalitní a předčí naše očekávání. Pokud trošku zapátráme v číslech, zjistíme, že z přihlášených 450 vzorků získalo označení „Svatomartinské“ celých 387 vín, což je vskutku velká úspěšnost!
Svatomartinská vína jsou typicky ovocitá a svěží, proto se tak dobře pijí, a podle studií podněcují živou konverzaci a často umí vykouzlit i úsměv na rtech a dobrou náladu.

Přijeďte v neděli do Uherského Hradiště na Masarykovo náměstí a přesvědčte se sami!

Fotogalerie

 

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam