Bohémský život

  • Datum konání: Út 27. 03. 2012
  • Datum ukončení: Út 27. 03. 2012
  • Čas konání: 21.00
  • Místo konání: Golden Apple Cinema Zlín
  • Vstupné: 99 Kč
Kino ZL

Francie/Německo/Švédsko/Finsko - 1992 - (15) - 100 minut - AČFK - drama - titulky, Režie: Aki Kaurismäki, Hrají: Matti Pellonpää, Evelyne Didiová, André Wilms

Hlavními hrdiny jsou tři bohémové-outsiderové: spisovatel Marcel (André Wilms), malíř Rodolfo (Matti Pellönpää) a hudební skladatel Schaunard (Kari Väänänen), kteří čelí všeobecnému nepochopení a nedocenění své tvůrčí geniality. S tímto nepochopením souvisí tíživá životní situace a vpravdě bohémské přežívání na okraji společnosti. Důležitější než hmotné statky jsou však pro trojici našich hrdinů jejich vlastní umělecká hrdost a povznesenost nad starostmi netalentovaného okolí.

Bohémský život je postaven na výjimečně nasnímaných interiérech i exteriérech Paříže, kameraman Timo Salminen klade důraz na čistotu černobílého filmového obrazu a na kontrastní hru světel a stínů.

Mnozí kritici označují Bohémský život za nejsmutnější a zároveň nejvyspělejší a vizuálně nejdokonalejší film Akiho Kaurismäkiho.

Proč Bohémský život?
„Uvedení Bohémského života v rámci letošního Projektu 100 logicky navazuje na kompletní retrospektivu a osobní návštěvu Akiho Kaurismäkiho na Letní filmové škole 2011. Dozvukem této mimořádně úspěšné retrospektivy je uvedení režisérova vrcholného díla na zbrusu nové digitální kopii, jejíž restaurování bylo dokončeno v lednu 2012 a které zachovává maximální kvalitu a čistotu obrazu dokonale nasnímaného Kaurismäkiho dvorním kameramanem Timo Salminenem.“

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x