Smrt obchodního cestujícího

  • Datum konání: St 30. 10. 2019
  • Datum ukončení: St 30. 10. 2019
  • Čas konání: 17:00
  • Místo konání: Městské divadlo Zlín - Velký sál
  • Vstupné:
Divadlo ZL

Světové drama. Millerova hra má v tomto roce sedmdesát let. První nastudování (premiéra 10. února 1949 v Morosco Theatre v New Yorku) se dočkalo 742 repríz (!), získalo Cenu divadelní kritiky i Pulitzerovu cenu.

Byla několikrát zfilmována. U nás se „směla“ hrát i na našich socialistických jevištích jako „nelítostná kritika kapitalistické společnosti“. Významný slovenský režisér Ľubomír Vajdička však nehodlá být kritikem kapitalismu: „Sledujem v médiách informácie o vzrastajúcom zadlžovaní sa mojich spoluobčanov a spomínam si na príčiny poslednej ekonomickej krízy. Láka ma príbeh Willyho Lomana, ktorý podlieha ilúziám predovšetkým sám o sebe a tým je blízky mne, môjmu okoliu a dosť sa podobá na mne známe politické špičky. Je to tragický, smutný a zároveň smiešny príbeh.

Smrt obchodního cestujícího bývá řazena mezi nejlepší americká dramata všech dob.

Obchodní cestující Willy Loman se srovnává se ztrátou sil, své práce i otcovské autority. Willy Loman se zkrátka jednoho dne zadrhne. Jeho život obchodníka s kufry v autě vyprahl, vyhořel. Ale přesto se ve vlastních očích nechce stát odloženým kusem nábytku. Bloudí přítomností i vlastní minulostí, vytváří si iluze o sobě samém…

překlad: Jaroslav Chuchvalec
režie: Ĺubomír Vajdička
dramaturgie: Vladimír Fekar
scéna: Jozef Ciller
kostýmy: Marija Havran
hudba: Róbert Mankovecký

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x