Komunismus – ZRUŠENO z důvodu úrazu Heleny Čermákové

  • Datum konání: Čt 10. 05. 2012
  • Datum ukončení: Čt 10. 05. 2012
  • Čas konání: 19.00
  • Místo konání: Městské divadlo Zlín - Studio Z
  • Vstupné: 150 Kč
Divadlo ZL

Místo: ČSSR Datum 14. únor 1984, večer - Viliam Klimáček - 2 hod. 20 min. (včetně přestávky)

Klimáček je v současné době nejhranějším a nejpopulárnějším slovenským autorem. Vzešel z divadla GunaGu, pro něž napsal většinu svých her. Dokáže přizpůsobit podobu textu tématu, kterým se zabývá. Je autorem novodobých operních libret, poetických her, muzikálů, komiksově laděných hříček, výrazných adaptací románů, povídek. Je mimořádně plodným, ale zároveň velmi osobitým autorem. V mnoha hrách z poslední doby ho zajímá zachycení povrchního životního stylu současnosti: hry jako Hypermarket, Aupairky, Modelky, operní libreto Osamelá. V některých dřívějších hrách Gotika, Eva Tatlin, Mária Sabina, Čechov-Boxer se vrací do minulosti, ale nebojí se v těchto hrách mísit vysoké s nízkým, používat ironii a sarkasmus. Zároveň se však v posledních letech osvědčil jako autor, který dokáže napsat také pro jiná divadla hry „na zakázku“. Bratislavské Divadlo Aréna, vedené Jurajem Kukurou, vytvořilo volný cyklus současných her, zabývajících se palčivou slovenskou, potažmo československou minulostí. Hru Tiso napsal ještě jiný tvůrčí tým, ale následující hry Husák a Komunismus už pocházejí z pera Viliama Klimáčka. Komunismus psal s vědomím hereckých kvalit Juraje Kukury, na jehož námět také hra vznikla.

Klimáčka nezajímá „komunismus“ jako slovníkové heslo, ale spíše jako choroba charakterů, které se tu ve větší, tu v menší míře nemohl vyhnout nikdo. Děj se odehrává těsně před počátkem perestrojky v roce 1984, který díky Orwellově knize nabývá také na symbolickém významu. Sleduje příběh jedné konkrétní rodiny, v níž na jedné straně je otec politicky persekvovaný, ale na straně druhé syn studuje zároveň na vysoké škole medicínu. Je to hra o odhalování a postupném rozkrývání minulosti, ale nikoli té velké historie, ale naopak, té soukromé, osobní. A ta minulost je plná velmi bolestných kompromisů.

Klimáčkova komorní hra především počítá se silnými a přesvědčivými hereckými výkony. Radoslav Šopík v roli otce, Helena Čermáková jako jeho manželka, Marek Příkazký jako jejich syn – především na tomto hereckém triu stojí účinek a vyznění textu a situací, které hra nabízí.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x