František Sysel a Marie Dočekalová: Od malování k restaurování

  • Datum konání: Čt 27. 10. 2011
  • Datum ukončení: Ne 27. 11. 2011
  • Čas konání:
  • Místo konání: Galerie v podloubí Kroměříž
  • Vstupné:
Výstavy ZL

Výstava představí volnou malířskou tvorbu, především akvarely, významného českého restaurátora akademického malíře Františka Sysla, který zaujal v šedesátých letech XX. století světovou odbornou veřejnost restaurováním jednoho z umělecky nejcennějších obrazů v ČR Apollo a Marsyas, jehož autorem je Tizian Vecellio. Obraz je ve sbírkách kroměřížského Arcibiskupského zámku.

František Sysel se restaurování věnuje 60 let a má za sebou desítky náročných realizací – restaurování závěsných obrazů, nástěnných maleb a plastik. ( viz v příloze: Fr. Sysel O něm ). Žije v Kroměříži.

Volnou tvorbu – akvarely a grafiku a cykly ilustrací k ruským a francouzským autorům – na výstavě představí i akademická malířka Marie Dočekalová, která jde ve šlépějích svého otce Fr. Sysla, a věnuje se též profesionálně restaurování uměleckých památek. Žije v Kroměříži.

Název výstavy – Od malování k restaurování – chce vystihnout myšlenku významného českého restaurátora, pedagoga a teoretika prof. Bohuslava Slánského, jehož školou oba vystavující prošli, že jedním z předpokladů úspěšného restaurování uměleckých děl je profesionální zvládnutí výtvarné teorie i praxe. Ideální restaurátor má být vybaven nejen vědeckými poznatky, ale má být sám umělcem, neboť restaurování je v pojetí slánského školy uměleckým činem.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x