Na flámu

  • Datum konání: Pá 11. 11. 2011
  • Datum ukončení: Pá 11. 11. 2011
  • Čas konání: 19.00
  • Místo konání: Městské divadlo Zlín - Velký sál
  • Vstupné: 190 / 170 Kč
Divadlo ZL

Tom Stoppard
Aneb jak prožít naplno jeden bláznivý den ve Vídni

Skupina: 5

Kdo zná muzikál Hello, Dolly, nebo ještě lépe Nestroyovu hru …pořádně si zařádit…, bude mít v zápletce jasno. Stoppard si vzal jako základ Nestroyovu komedii, zachoval základní postavy a základní rysy zápletky, ale oživil ji svou mistrnou prací s jazykem. Komedie Na flámu proto v sobě umně mísí prvky vídeňské lidové frašky a konverzační lehkost anglických komedií.

Jsme na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Majitel hokynářství Zangler (Radoslav Šopík) vyráží do centra Vídně na námluvy, za svou nastávající, vdovou a majitelkou modního salonu madam Knorrovou (Michaela Doleželová). A do Vídně posílá k přísné slečně Blumenblattové (Helena Čermáková) také svou schovanku Marii (Eva Borovičková), kterou potřebuje skrýt před chudým nápadníkem Sondersem (Roman Blumaier). Jenže do Vídně se nakonec tajně vydávají také Zanglerovi dva podřízení: obchodní příručí Weinberl (Zdeněk Julina) a učedník Kryštof (Josef Koller), aby si konečně něco užili a, jak sami říkají, obstarali svou minulost. Co se všechno semele, zamotá a zamíchá během jednoho večera ve Vídni, už nebudeme prozrazovat. Ale vše se v ní děje v duchu jedné věty, kterou na odchodu z hokynářství řekne Zangler: „Jeden špatný krok a máme na krku frašku.“

Okouzlující Vídeň přelomu století je místem, kde si Rakousko-Uhersko ještě uchovávalo všechny své půvaby „zlatého věku“, a zároveň do něj jemně pronikají vlivy průmyslové revoluce. Je to živá obchodní tepna, srdce říše, v kterém se mísí módní vlivy, ba dokonce podléhá módním výstřelkům, a v níž zní jazyky celého světa. Být ve Vídni znamenalo zažít velký svět. Právě proto do něj postavy vyrážejí na flám. Vyražte s nimi, milí diváci.

Anglická konverzačka s vídeňskou lidovou fraškou a typicky stoppardovskou intelektuální hravostí jdou v této komedii ruku v ruce. A do toho: někdy vám při čtení Stoppardových replik, které přičlenil postavám, vystane na mysl monthypythonovský humor, který byl na začátku osmdesátých let, kdy tato adaptace Nestroyovy hry vznikla, v Anglii velmi populární.

Na flámu. Jiskrná komedie.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x