Rudolf Schlattauer: Poezie gobelínu

  • Datum konání: So 12. 11. 2011
  • Datum ukončení: Ne 22. 01. 2012
  • Čas konání:
  • Místo konání: Zámek Kinských Valašské Meziříčí
  • Vstupné:
Výstavy ZL

Rudolfa Schlattauera (1861-1915) vnímáme především jako osobnost, jež přivedla do našich končin umění tkaní gobelínů a koberců. Gobelínka, kterou Schlattauer založil v roce 1898 Zašové, po deseti letech přesídlila do Valašského Meziříčí a zde funguje už více než 110 let a do jisté míry dokresluje charakter města.

Zatímco o gobelínce a její produkci (nebo aspoň o čápech, kteří na komíně gobelínky hnízdí) víme asi všichni mnohé, o samotném zakladateli gobelínky toho moc známo není. Proto se daly dohromady tři instituce (Muzeum regionu Valašsko, Agentura Via a Moravská gobelínová manufaktura) a za podpory Ministerstva kultury ČR připravily výstavu, která se snaží představit Schlattauerovo dílo v celé jeho šíři. Výstava probíhá v prostorách všech tří zmíněných organizací a některé vystavené exponáty jsou v galerijním prostoru k vidění poprvé.

Muzeum věnovalo Schlattauerovi první dva sály stálé expozice Sklo a gobelíny. Na pozadí dobového interiéru, jehož nábytek pochází z dílen ve Valašském Meziříčí, jsou vystaveny Schlattauerovy gobelíny a paravany z muzejních sbírek. Práce jsou v mnoha případech vystaveny i s původními Schlattauerovými návrhy, které se dochovaly v Zemském archivu v Opavě a jsou doplněny o nové poznatky, které při bádání o Schlattauerově díle vyšly najevo. Návštěvníci mají možnost se přesvědčit, z kolika barevných odstínů může být takový gobelín utkán, anebo nakolik se může textilní dílo proměnit za jedno století.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x