Madam Piaf

  • Datum konání: Pá 13. 01. 2012
  • Datum ukončení: Pá 13. 01. 2012
  • Čas konání: 19.00
  • Místo konání: Městské divadlo Zlín - Dílna 9472
  • Vstupné: 150 Kč
Divadlo ZL

Karel Semerád

Život a písně nejslavnější šansoniérky, r. Karel Semerád, 1 hod. 40 min.

Fascinující a nelehký osud Edith Piaf podnítil už mnoho tvůrců k divadelnímu nebo filmovému zpracování. Zlákal také režiséra Karla Semeráda, který svému scénáři dal název Madam Piaf. V našem divadle našel ideální představitelku pro herecké i pěvecké ztvárnění „Vrabčáka“- jak se největší šansoniérce všech dob říkalo – Helenu Čermákovou.

Semerádova jevištní verze je komorní a počítá pouze se čtyřmi herci. Vedle Heleny Čermákové uvidíte Dušana Sitka, Petru Domžalovou a Josefa Kollera, kteří ztvární nejdůležitější osoby životní a pěvecké dráhy Edith Piaf.

K vytvoření vlastní hry inspirovala autora a režiséra v jedné osobě kniha vzpomínek, jejichž autorkou je Edithina nevlastní sestra Simone Bertautová. Životní pouť nejslavnější šansoniérky všech dob, tak jak je zde vylíčena, je opravdu vzácným námětem pro filmové nebo divadelní zpracování. Jakoby se Edith Piaf po celý život ocitala na houpačce – jednou nahoře, jednou dole. Vzestupy střídaly pády. Začínala na ulici, v bídě, po úspěších a krátké vášnivé lásce ji postihla tragická smrt milovaného muže, přežila několik těžkých autonehod, propadla drogové a alkoholové závislosti, skončila s podlomeným zdravím a nevyléčitelnou chorobou ve 48 letech. Naproti tomu je celá její osobnost ztělesněním obrovské nespoutané síly, lásky, výjimečného talentu a životní vitality. Dodnes z nahrávek uchvacuje její charakteristický famózní hlas a prožitek zpěvu. Edit Piaf získala obdiv, slávu a lásku nejen svého národa, ale celého světa.

V Semerádově inscenaci se zpěvaččin nevšední osud odvine ve zkratce s nejvýznamnějšími životními zvraty. Setkáme se zde s Edith nejprve ještě mladičkou, která se svou sestrou zpívá na ulici, s jejím „objevitelem“ a prvním zaměstnavatelem, s jejími láskami – boxerem Marcelem a posledním milencem Théem a také s její přítelkyní, zpěvačkou Marlene Dietrich. A samozřejmě s krásnými šansony. Zazní např. Milord, Padam, padam, Mon Dieu, Je ne regrette rien a mnoho dalších v živém podání představitelky Edith, herečky Heleny Čermákové.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x