Jurkovičovy vojenské památníky a hřbitovy

  • Datum konání: Čt 03. 09. 2015
  • Čas konání: út-ne 10:00 - 18:00
  • Místo konání: Muzeum luhačovického Zálesí
  • Vstupné:
Výstavy ZL

Muzeum luhačovického Zálesí se dlouhodobě věnuje dokumentaci a prezentaci odkazu slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviče. V rámci Dnů slovenské kultury představí muzeum méně známou oblast Jurkovičovy tvorby, kterou byly pomníky a hřbitovy, postavené na paměť obětí 1. světové války. Výstava potrvá do 10. dubna 2016.

Ve dnech 2. až 5. září 2015 se v Luhačovicích uskuteční třetí ročník festivalu Dny slovenské kultury, naplněný kulturními programy a společenskými událostmi, navazujícími na dění v lázních v první třetině 20. století.

V rámci Dnů slovenské kultury představí muzeum méně známou oblast Jurkovičovy tvorby, kterou byly pomníky a hřbitovy, postavené na paměť obětí 1. světové války. Výstava připomene statisíce padlých rakousko-uherských vojáků v západní Haliči na přelomu let 1914 a 1915. Architekt Jurkovič se ujal realizace hřbitovů a památníků těmto padlým. Výstava vznikla ve spolupráci se Spolkem architektů Slovenska, historické dokumenty zapůjčil Slovenský národný archiv v Bratislavě.

Společnost Ferdinanda Martinenga spolu s Panevropskou unií ocenila in memoriam významné evropské osobnosti Dušana Jurkoviče, Pavla Blaha a Janka Blaha cenou Velkého křišťálového srdce. Architektova vnučka Katarína Salayová-Jurkovičová předala vloni křišťálové srdce Muzeu luhačovického Zálesí za péči o Jurkovičův odkaz. Zúčastní se vernisáže výstavy. 

Výstava potrvá do 10. dubna 2016.