SLUHA DVOU PÁNŮ

  • Datum konání: Čt 09. 02. 2012
  • Datum ukončení: Čt 09. 02. 2012
  • Čas konání: 10.00
  • Místo konání: Městské divadlo Zlín - Velký sál
  • Vstupné: 70 Kč
Divadlo ZL

nejpopulárnější a nejznámější komedie plná záměn a radosti ze hry o sluhovi, který si dokáže se vším poradit, i když se přitom nahoní jako pes, Carlo Goldoni, 2 hod. 40 min. (včetně přestávky)

Sluha dvou pánů patří mezi nejoblíbenější veselohry světového repertoáru. Napsal jej slavný italský komediograf Carlo Goldoni, pozdější velký odpůrce improvizované komedie dell´arte. Nicméně, toto jeho nejpopulárnější a zřejmě také nejznámější dílo, je psáno právě ve stylu zmíněného žánru. To znamená, že se v komedii vyskytuje plejáda komediálních typů, které vytvářejí plejády komických situací. Jádrem humoru je „vydávání se za někoho jiného“, což plodí hromadu nedorozumění, vždy se zaručeným účinkem.

 

Nejde o nic jiného, než o legraci, zábavu, čistou radost ze hry – o divadlo, kterému se smáli lidi na tržištích a náměstích, aby ze sebe setřásli své starosti. Bavili se bez výpravných dekorací, ale hlavně díky umu herců-komediantů, vtipu dialogů a špílců a vůbec plnokrevnosti tohoto lidového divadla.

 

Ve hře jsou dvě dvojice zamilovaných párů – naivní mladí Clarice a Silvio, rafinovanější a zkušenější Beatrice a Florindo, dále držgrešle Pantalone, mudrlant Doktor, „holka pro všechno“ hostinský Brighella, prostořeká Smeraldina a všem samozřejmě vévodí postava hlavní, všemi mastmi mazaný sympaťák, sluha Truffaldino. Zápletka je velmi jednoduchá, ale zaplete se velmi složitě – aby se nakonec velmi jednoduše rozpletla. Jak říká už název, Truffaldino slouží dvěma pánům současně, aniž by to dva os sobě vzájemně věděli, což je „pohonným motorem“ této půvabné komedie.

 

O tom, jak se Truffaldino umí ohánět – jak bezbřehá je jeho výřečnost a obratnost, jak velký má stále hlad, jak krásně umí lhát i jak se zamiluje, na to se přijďte podívat do našeho divadla!

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x