David Dorůžka Trio

  • Datum konání: Čt 21. 09. 2017
  • Datum ukončení: Čt 21. 09. 2017
  • Čas konání: 19:30
  • Místo konání: Dům kultury Uherský Brod
  • Vstupné: 100 Kč
Hudba ZL

Koncert v rámci cyklu Jazz 2017-2018. Kytarista a skladatel David Dorůžka, přední představitel české jazzové scény, přichází s novým albem „Autumn Tales“. Páteří alba, nahraného v klasickém triu kytary s akustickou rytmikou, jsou Dorůžkovy vlastní skladby, pro inspiraci a repertoár ovšem autor využil i zdroje židovské hudby, tvorbu Bohuslava Martinů nebo český meziválečný populární jazz; dvěma skladbami přispěl Dorůžkův kontrabasista a též vynikající sólista a skladatel Jiří Slavík. David Dorůžka převzal cenu Anděl v žánrové kategorii Jazz & Blues právě za album AUTUMN TALES.

“Autumn Tales”

David Dorůžka – kytara
Jiří Slavík – kontrabas
Martin Novák – bicí

David Dorůžka se na české jazzové scéně pohybuje již od svých čtrnácti let. Vystudoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music v Bostonu, během studia měl možnost studovat s hudebníky, jako jsou Joe Lovano, Mick Goodrick, George Garzone, Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman či Christian McBride. Dvě Dorůžkova vlastní alba získala cenu Anděl za jazzové album roku (Hidden Paths, 2004 a Silently Dawning, 2008); tutéž cenu získalo v roce 2012 album “Light Year”, které Dorůžka vytvořil s kvintetem Inner Spaces. Dorůžka vystupoval na mnoha prestižních jazzových pódiích po celém světě a podílel se na mnoha nahrávkách. Spolupracoval (v některých případech stále spolupracuje) s hudebníky, jako jsou George Mraz, Jorge Rossy, Chris Cheek, Arild Andersen, Django Bates, Albert Sanz, Iva Bittová, Marta Topferová (projekt Milokraj), Jaromír Honzák, Luboš Soukup, Aga Zaryan, Tomáš Liška, Tiburtina Ensemble (projekt Apokalypsis) a další. Přestože od Dorůžkova předchozího alba „Silently Dawning“ (Animal Music, 2008) uplynulo téměř devět let, je Dorůžka nejčastěji přítomným umělcem na nahrávkách Animal Music – AUTUMN TALES je již dvanáctým albem na tomto labelu, zachycujícím Dorůžkovo kytarové mistrovství.

Jiří Slavík studoval kompozici a kontrabas na Royal Academy of Music v Londýně a na konzervatoři Santa Cecilia v Římě. Po studiích se přestěhoval na sedm let do Paříže, kde byl jako muzikant na volné noze zapojen do širokého spektra hudebních žánrů; počínaje od tradičního východoevropského folklóru, přes klasickou hudbu po soudobou hudbu a moderním jazzem konče. Od října 2014 žije v Praze a působí jako pedagog na jazzových odděleních HAMU a JAMU. Během své dosavadní kariéry vystoupil s vlastní hudbou na pěti kontinentech. Jeho skladby byly vysílány na rádiích jako France Culture, BBC Radio 3 i Český rozhlas Vltava. Pro sólová vystoupení používá pětistrunný kontrabas, který kdysi patřil legendárnímu Barru Phillipsovi, jenž mu tento nástroj předal. Je sponzorován firmou D’Addario Strings.

Martin Novák pochází z Ostravy, vyrůstal v Chrudimi, kde prošel základní uměleckou školou na housle, kytaru a bicí nástroje.
Jazzu propadnul na letních jazzových dílnách ve Frýdlantu v Čechách pod vedením Toma Bancrofta a v Praze u Martina Šulce a Jiřího Slavíčka. Po roce 2002 prošel spoustou pražských kapel, jako např. Roman Pokorný Trio (s Ondřejem Pivcem), Blues Box Heroes, Yvonne Sanchez & Brazilian Mood, Najponk Trio, Infinite Quintet, Jan Kořínek & Groove a další. Koncertoval po celé České Republice, ale také v Polsku, Anglii, Turecku, Německu, Rumunsku, Rakousku, Řecku, Bulharsku, Slovensku aj. V roce 2012 vyhrál společně s kapelou Miroslav Hloucal Quartet soutěž Jazzprix a v témže roce se tato kapela také zúčastnila finále soutěže Getxo Jazz Competition. Martin v současné době studuje na prestižní Jazz Institute Berlin u jedinečného Johna Hollenbecka. K vidění je nejvíce v kapelách Lenka Dusilová & Baromantika, Jana Kirschner, Lanugo i Sarah & The Adams. Podílel se na více než patnácti CD.

www.David Dorůžka