Zvlčení (Prolnutí)

  • Datum konání: St 03. 01. 2018
  • Datum ukončení: St 03. 01. 2018
  • Čas konání: 17:00
  • Místo konání: Městské divadlo Zlín - Velký sál
  • Vstupné:
Divadlo ZL

Magické prolínání dvou smeček. Antonín Bajaja - Dodo Gombár

Antonín Bajaja ve Zvlčení překvapivě prolíná osudy karpatské vlčí smečky s osudem rodiny hajného Butory.  Právě smrt hajného svede dohromady celou jeho rodinu.  Na hájenku uprostřed moravské části Bílých Karpat přijíždí i její pražská část a společně s moravskou větví této lidské smečky k sobě znovu hledají cestu. Přibližně ve stejnou dobu přichází do revíru zemřelého hajného i vlčí smečka, která se zde usadila poté, co ji lovci vyhnali z jejího původního domova na Slovensku. Obě rodiny-smečky, lidská i vlčí, žijí vedle sebe, až se nakonec osudově protnou…

Čeká vás magický příběh dvou společenství, která se v sobě navzájem zrcadlí. Kdo je zde vlastně více vlkem? Kdo více člověkem?

Divadelní adaptace oceňovaného románu zlínského spisovatele Antonína Bajaji. Jejím autorem je dramatik a režisér Dodo Gombár, který svou schopnost poutavě převést prozaický text na jeviště prokázal ve své vlastní, velmi úspěšné dramatizaci románu Žítkovské bohyně.

Zvlčení nese v sobě všechno, co se systematicky svou tvorbou pokouším říct, u čeho se léta pozastavuji, co mne nenechává chladným. Už ho mám v sobě dlouhou dobu, v hlubinách zůstalo a zrálo. Teď je potřeba vyjádření skrze tento magický vodopád literatury o to poctivější, že Antonína Bajaji si můžu upřimně vážit; setkání s ním, i krátká a letmá i pracovní i osobní byla vždycky hezkým časem. Jistě řeknou hezky dramaturgové, o čem to tak asi je, srozumitelně přiblíží a popíšou. Já jen dodám, že jak se protínají ty dva příběhy, tak se protnou tedy i cesty spisovatele a režiséra, protnou se minulé zkušenosti s další nevtíravou možností. Bude zase u toho lidsky blízký soubor a stejné nejistoty jako vždycky.

Dramatizace: Dodo Gombár
Dramaturgie: Vladimír Fekar
Obraz pro potřeby scénografie: Jozef Ruszelák
Scéna a kostýmy: Eva Jiřikovská
Pohybová spolupráce: Linda Fernandez Saez
Hudba: Richard Dvořák
Režie: Dodo Gombár