Ve foyer kina Hvězda bude od 17. května k vidění exkluzivní výstava 33 českých filmových plakátů ze 70. a 80. let minulého století. Návštěvníci výstavy budou mít možnost vidět pohromadě původní plakáty k notoricky známým filmům jako jsou „Tajemství hradu v Karpatech“, „Trhák“, „Na samotě u lesa“ nebo „Vrchní, prchni“, stejně jako ceněná výtvarná díla vzniklá k filmům „Vlak do stanice Nebe“ či „Kam zmizel kurýr“. Plakáty pochází z dnes již nepromítajícího kina v nedalekých Buchlovicích a jsou pouhým zlomkem mnohem větší sbírky, které čítá přibližně 3000 kusů velkých i malých plakátů, fotosek a dalších grafických propagačních materiálů k českým i zahraničním filmům.
Majitelem sbírky je Jan Dvořan, který ji zdědil a je otevřený zájmu sběratelů. Pan Dvořan a pamětnice paní Jaroslava Tylová (dcera buchlovických kinařů – manželů Hánových) budou přítomni také na vernisáži, která se bude konat v pátek 24. května od 17 hodin. Expozice výstavy „České filmové plakáty 70. a 80. let ze sbírky Jana Dvořana bude trvat do 12. června.
Buchlovické kino běželo již za první republiky. Tehdy měl sál rovnou podlahu a promítalo se na pověšené plátno. V roce 1957 došlo k velké rekonstrukci kina včetně nutné elevace sedaček. Poprvé se v novém kině promítalo za předsedy MNV Josefa Holotíka 6. 11. 1957. K výročí VŘSR to byl povinně sovětský film „My z Kronštatu“. Vedoucí kina byla od znovuotevření Bohuslava Hánová, promítačem její manžel Antonín Hána. Tato dvojice zůstala kinu věrná až přibližně do roku 1985. „Vstupné bývalo po otevření kina 4, 3, nebo 2 koruny. Nejoblíbenější byly české veselohry. V kině jsme byly jako děti snad na každé projekci,“ vzpomíná s úsměvem na nezapomenutelné okamžiky před i za filmovým plátnem Jaroslava Tylová.
Bohuslava Hánová měla jako vedoucí na starosti také nástěnky a plakáty. Protože však plakátů přicházelo do kina hodně a míst k vystavení málo, skladovaly se v malé místnosti za plátnem. Hromádky plakátů narůstaly a začalo se uvažovat o jejich vyhození. Manžel dcery Hánových Jan Tyl byl umělcem ze záliby a s odvozem do sběru naštěstí nesouhlasil. Plakáty po uzavření kina proto odvezl do svého ateliéru v Havířově.
Uběhlo mnoho dalších let a plakáty se vrátily zpátky do Buchlovic spolu s rodinou, které se z Havířova odstěhovala. I tehdy tomuto nespornému sběratelskému pokladu zvonila hrana. Proti se však postavil přítel vnučky Hánových, pan Jan Dvořan – současný majitel sbírky. Ten sbírku rád rozprodá zájemcům z řad sběratelů plakátů či majitelům galerií. Vážní zájemci jej mohou kontaktovat na vernisáži 24. května nebo se mohou také obrátit na Městská kina, která kontakt na pana Dvořana poskytnou.