Druhý ročník Cestobraní: Jak se žije lidem ze Slovácka v cizině

  • Datum konání: Čt 15. 04. 2021
  • Čas konání: 18:30
  • Místo konání: on-line přenos
  • Vstupné: není
Beseda UH
Po loňském prvním ročníku cestovatelského festivalu Cestobraní se organizátoři rozhodli i přes stále nepříznivou situaci uspořádat ročník druhý, a to ve čtvrtek 15. dubna od 18.30 hodin, tentokrát s podtitulem Slovácko zblízka i zdálky. Opět se odehraje online a nabídne zdarma účastníkům příběhy tří lidí ze Slovácka, kteří dlouhodobě žijí v cizině, a jeden příběh cizince, který naopak bydlí už 20 let v Uherském Hradišti.

Beta Bajgart, úspěšná dublinská fotografka, která se narodila na Slovácku jako Alžběta Kobzová. Tomáš Krcha ze Starého Města, který žije a pracuje v Silicon Valley. Michal Bečička, geodet z uherskohradišťských Sadů, už šest let žijící v Kanadě. A Etienne Vandame, Francouz, který posledních 20 let bydlí v Uherském Hradišti. To jsou hosté druhého ročníku festivalu Cestobraní.

Vloni jsme divákům ukazovali především krásy jednotlivých zemí, letos jsme téma trochu posunuli směrem k zajímavým příběhům tří lidí, kteří se narodili na Slovácku, ale žijí už dlouho v cizině. Myslím, že na náš kraj mohou nabídnout velmi zajímavý pohled. A aby to bylo vyvážené, zvolili jsme i jednu opačnou variantu, kdy nám Etienne bude vyprávět o tom, proč opustil Francii a rozhodl se žít v našem regionu,“ přibližuje letošní formu Cestobraní jeden z organizátorů Marek Pochylý.

Cestobraní proběhne ve čtvrtek 15. dubna v 18.30 formou videokonference, kdy se jednotliví hosté připojí přímo ze svých zemí. Moderátorem bude stejně jako vloni cestovatel Jiří Eibensteiner. Součástí dvouhodinového programu budou i fotografie a další zajímavé materiály.

Konference Cestobraní bude přístupná zdarma všem a podrobnosti včetně odkazu na online přenos najdou zájemci ve facebookové události Cestobraní online.

Organizátory cestovatelského festivalu Cestobraní jsou spolek Mysli Jinak, festival Slovácké léto a Městská kina Uherské Hradiště.

MEDAILONKY ÚČINKUJÍCÍCH

Beta Bajgart (Alžběta Bajgartová)

je fotografka a filmařka, žijící v irském Dublinu. Pochází z Uherského Hradiště, kde pracovala jako novinářka v redakci Slováckých novin, později působila jako redaktorka Českého Rozhlasu. Beta v Irsku pracuje jako fotografka ve veřejnoprávní televizi RTÉ. Jako nezávislá filmařka natočila šest krátkých filmů, dva z nich se předloni promítaly na festivalu v Los Angeles. V Irsku obdržela několik ocenění za svůj projekt A Woman’s Work (Práce ženy) o ženách v netradičních a mužských profesích – jedná se o fotografickou knihu se stejnojmenným názvem, jejíž výtěžek putoval na charitativní účely. Její manžel Aleš je z Uherského Ostrohu, mají spolu dvě dcery, které se narodily v Irsku. 

Tom Krcha

Návrhář a tvůrce mnoha digitálních produktů žijící v Palo Altu (srdci Silicon Valley). Strávil necelých 10 let v Adobe, kde se účastnil založení a vývoje nástroje pro designování mobilních aplikaci a webu Adobe XD. Momentálně je šéfem produktu ve startupu Around – nástroje pro videotelefonování, který využívají startupy a firmy pro vzdálenou spolupráci v teamech po celém světě.

Michal Bečička

Rodák z uherskohradišťských Sadů, geodet z ČVUT Praha. Šest let už žije v Kanadě, kde pracoval na nejrůznějších pozicích. Zabýval se mapováním terénu kanadských ledovců z letadla a následně pracoval v geodetických informačních systémech nebo spolupracoval na zalesnění oblastí vykácených po stavbě ropovodu. Je adrenalinový nadšenec a cestovatel.

Etienne Vandame

Francouzský letecký inženýr, aerodynamik a fyzik se do České republiky přistěhoval v roce 2002. Vášnivý odborník a obdivovatel letectví prošel pracovní praxí u větších leteckých výrobců a zakotvil na Slovácku v Uherském Hradišti. Zde založil vlastní inženýrskou kancelář specializující se nejen na aerodynamiku, ale také na hydrodynamiku a termální analýzy pro automotive, lodní nebo vzdušnou dopravu. Kromě fyziky se věnuje také programování. Díky kombinaci těchto specializací v současné době se svým týmem vyvíjí bezpilotní letoun s uživatelsky přívětivou softwarovou aplikací určenou pro precizní zemědělství, zaměřenou na odhalování škod a nemocí.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x