FANTASTIČTÍ ROMANTIKOVÉ – náhradní termín za 9.4.2020

  • Datum konání: Čt 20. 08. 2020
  • Čas konání: 19:00
  • Místo konání: Kongresové centrum Zlín
  • Vstupné:
Hudba ZL
Zakoupené vstupenky a vytvořené rezervace zůstavají v platnosti. L. VAN BEETHOVEN Egmont, op. 84 R. STRAUSS Duet–Concertino F dur pro klarinet a fagot, TrV 293 H. BERLIOZ Fantastická symfonie, op. 14 JIŘÍ KUNDL, klarinet MICHAL KUBÁČ, fagot FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ TOMÁŠ BRAUNER, dirigent

Koncert Filharmonie Bohuslava Martinů přinese pořad sestavený z děl velkých mistrů hudebního romantismu. Ranou fázi tohoto slohu přiblíží předehra k Egmontovi Ludwiga van Beethovena, jež se svého dokončení dočkala v průběhu roku 1810. Kompletní dílo, které sestává ze zmíněné předehry a následně několika orchestrálních i vokálně–instrumentálních kusů, bylo vyhotoveno pro stejnojmenné drama Johanna Wolfganga Goetha, významného německého básníka a zároveň skladatelova velkého obdivovatele.

Pozdní stádium hudebního romantismu bude reprezentovat Duet–Concertino pro klarinet a fagot Richarda Strausse, stěžejního představitele poslední generace evropských romantických skladatelů. Kompozice vznikla roku 1947, tedy pouhý rok před skladatelovým úmrtím, a je tedy vůbec posledním ryze instrumentálním dílem tohoto pozoruhodného umělce. V pozici sólistů se představí členové zlínské filharmonie Jiří Kundl a Michal Kubáč.

Na závěr koncertu zazní patrně nejznámější opus Hectora Berlioze, jedné z hlavních postav směru označovaného jako hudební novoromantismus. Svou pětidílnou Fantastickou symfonii, nesoucí podtitul Epizoda ze života umělcova, autor zkompletoval roku 1830, přičemž hlavním impulsem k jejímu zkomponování se stala neopětovaná láska k irské herečce Harriet Smithson. Díky do té doby nevídanému uplatnění programnosti v žánru symfonie, autorově zcela objevné instrumentaci a využití příznačných motivů zaznamenalo toto interpretačně náročné dílo okázalý úspěch a silně podnítilo množství jiných skladatelů.

Řízení Filharmonie Bohuslava Martinů se ujme její šéfdirigent Tomáš Brauner.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x