Festival Den architektury ve Zlínském kraji

  • Datum konání: Pá 29. 09. 2023
  • Datum ukončení: Čt 05. 10. 2023
  • Čas konání:
  • Místo konání: různá místa
  • Vstupné: zdarma
Kraj

Konec září a začátek října bude opět patřit architektuře. Největší architektonický festival u nás Den architektury nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem na více jak 400 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Pestrý festivalový program se uskuteční i ve Zlínském kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem a řadu dalších akcí. Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století. „Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety,“ dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

13. ročník festival Den architektury nabízí bohatý program i ve Zlínském kraji. V krajském městě pozve například na komentovanou prohlídku budovy Centroprojektu od architekta Zdeňka Plesníka, která patří k významným poválečným stavbám ve Zlíně. Dále nabízí prohlídku továrního areálu firmy Baťa, v rámci které se zaměří na charakteristické konstrukční systémy a představí jednotlivé etapy výstavby. Zájemci mohou mimo jiné navštívit správní budovu 21, centrální sklad obuvi nebo budovu 44, která dodnes slouží výrobě obuvi. Ve festivalovém programu nechybí ani komentované prohlídky Památníku Tomáše Bati, který mimo jiné nabízí i výstavu k 90. výročí jeho otevření. Památník nabídne i přednášku historika a popularizátora architektury Jakuba Potůčka Anatomie české funkcionalistické architektury. Festivalový program zve i na komentovanou prohlídku zahrady zlínské vily Miroslava Zikmunda a výstavu věnovanou její historii.

Výročí 100 let od narození kroměřížského rodáka Karla Pragera připomene výstava i architektonická procházka v Kroměříži, která povede od jeho rodného domu až k místu jeho posledního odpočinku. S Pragerovou ranou tvorbou se bude možné seznámit v Otrokovicích, kde festival představí jeho činžovní dům ve stylu socialistického realismu. Program se zaměří i na úskalí památkové péče o architekturu druhé poloviny 20. století. Zajímavé konstrukční řešení mohou zájemci obdivovat v novém sídle společnosti Kloboucké lesní od významných představitelů současné architektury ateliéru Mjölk, která byla nedávno dokončena na okraji obce Brumov-Bylnice. Dřevěná konstrukce je vyrobena z materiálů, které vznikly přímo na místě. Stavbou, která je v letošním roce nominovaná na Českou cenu za architekturu, provede jeden z autorů Filip Cerha.

Velmi bohatý program v rámci festivalu Den architektury nabízí Valašské Meziříčí. Ukáže nejen jeho historii ale i možnou budoucnost města. Zájemci se mohou zúčastnit mimořádných komentovaných prohlídek areálu valašskomeziříčských skláren, historických krovů zámku Kinských nebo zrekonstruovaného evangelického kostela v Hodslavicích se spoluautorem jeho rekonstrukce Jakubem Červenkou. Program dále nabízí procházku po významných místech v centru města s městským architektem Ondřejem Chybíkem, který mimo jiné povede i přednášku či workshop na téma vizuálního smogu. Program se zaměří dále například na vize proměny Krásenské obory nebo kultivaci veřejného prostoru. Součástí festivalu ve Valašském Meziříčí je i diskuze věnovaná hospodaření s vodou ve městě, výstava Petra Volfa představující Litomyšl jako jedno z klíčových center soudobé české architektury nebo projekce filmu Komu patří město s následnou diskuzí s architektem Petrem Gilarem. Nechybí ani program pro děti, ve kterém si mohou zahrát na konstruktéry a konstruktérky, nebo architektonický pub kvíz.

Hned tři komentované prohlídky nabízí Den architektury v Uherském Hradišti. Pozve do budovy bývalé barokní zbrojnice od jejíhož vzniku letos uplynulo 300 let a nyní zde sídlí Galerie Slováckého muzea, dále areálu uherskohradišťské nemocnice, kde se průvodci zaměří nejen na jeho minulost a současnost, ale i budoucnost. V rámci festivalu se uskuteční i exkurzi do Kina Hvězda, které se řadí mezi významné realizace 2. poloviny 20. století a je unikátní i dvojím účelem stavby. Kino bylo vystavěno zároveň i jako civilní kryt. V kině se zároveň bude konat několik projekcí v rámci sesterského festivalu Film a architektura.

Další program nabídne například prohlídku knihovny v Rožnově pod Radhoštěm, která prošla díky přístavbě a rekonstrukci razantní proměnou. V Uherském Brodě budou představeny v rámci výstavy, diskuse i architektonické procházky výsledky spolupráce města s Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně a s jejími studenty a studentkami.

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. 2023 do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce. Více informací naleznete na webu www.filmarchitektura.cz.

Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x