INDI STIVÍN & ALICE SPRINGS

  • Datum konání: Út 28. 01. 2020
  • Čas konání: 19:00
  • Místo konání: Filharmonie Bohuslava Martinů - KCZ
  • Vstupné: 240 Kč
Hudba ZL
Na svůj recitál jsem vybral svoje nejoblíbenější skladby. Posluchači uslyší výběr skladeb z posledních 300 let hudební literatury. Barokní sonátu Henryho Ecclese jsem upravil tak, aby vynikla krása sólového kontrabasu. Po přednesení originálních témat autora se v reprízách nechávám unést vlastní invencí, podle mého názoru od toho reprízy ve skladbě jsou. Romantická část koncertu je věnována Reinholdu Glièrovi. Jeho dechberoucí kantilénu oceníme v Intermezzu a naplno se rozezní ve střední části jiskrné Tarantelly.

Dílo Franka Prota, současného autora žijícího v New Yorku, „Sonata 1963“ je pro mě velmi inspirativní a mám ji velmi rád. Dovoluje mi ukázat kontrabas v nejrůznějších polohách. Každá věta je originál a obstála by i jako samostatná skladba. 

Moje Suita Bohemia má pět částí. Je to pohled na naši zemi mýma očima v kontextu celých staletí. První část „Keltové“ nás uvede do doby, kdy naše kultura vznikala a která pro nás dodnes zůstává tak trochu tajemstvím. Život Keltů na našem území představuji syrový, ale čistý, s jasnou, až přímočarou melodikou. Druhá část „Česká země“ už nás dovede do nám důvěrně známého prostředí. Je o laskavé přívětivé krajině, o lesích a loukách, o našem domově. Dramatické místo se ale objeví i v této slunečné větě. Třetí část „Tarantella Praga“ je vyloženě veselá skladba, kterou jsem napsal speciálně pro soutěž „Eurovize mladých muzikantů 2018“. Je o studentském životě plném zábavy a radosti. Čtvrtá část „1938“ je potom pravým opakem části třetí. Jak už její název napovídá, přeneseme se do jednoho z nejsmutnějších roků naší historie, který předcházel těm nejtragičtějším událostem celého lidstva. V této větě ale tragédie nepropukne naplno. Tento díl suity vyjadřuje volání o pomoc, zradu a smutek. Poslední část „Slované“ jsem napsal v tak trochu bojovném duchu. Po předchozích částech v této větě posílám lidem energii, která je tolik potřeba při obraně malé země, jež skrývá tisíce pokladů. Je o spojenectví, síle a odhodlání, o víře a bratrství. Největší hodnotou této části ale zůstává svoboda, pro kterou stojí za to žít.

H. ECCLES Sonata a moll, (úprava Indi Stivín)
R. GLIÈRE Deux morceaux pour contrebasse et piano, op. 9
(Intermezzo a Tarantella)
F. PROTO Sonata 1963 pro kontrabas a klavír
I. STIVÍN Bohemian Suite

INDI STIVÍN, kontrabas
ALICE SPRINGS, klavír

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x