Miroslav Hromádka – Missa Brevis a Te Deum, světová premiéra

  • Datum konání: So 13. 11. 2021
  • Datum ukončení: So 13. 11. 2021
  • Čas konání: 17:00
  • Místo konání: Zlín, evangelický kostel
  • Vstupné: 150Kč, snížené 100Kč, děti do 12 let zdarma
Koncert ZL

Te Deum vizovického autora se představí publiku ve světové premiéře
ZLÍN, VIZOVICE – Hned dva koncerty, Ve Vizovicích a ve Zlíně nabídne v těchto dnech hudbymilovnému publiku zlínský pěvecký sbor Canticum Camerale a orchestr kroměřížské konzervatoře. Na nich představí hudebník Miroslav Hromádka žijící ve Vizovicích další ze svých nejnovějších skladeb. Letos napsané dílo Te Deum doplní Hromádkova Missa Brevis, před pár lety nadšeně přijatá odbornou i laickou veřejností. Zazní i další autorova skladba Ave Maria.
První vystoupení nazvané Pocta Vizovicím začne v pátek 12. listopadu v kostele svatého Vavřince v 19,30 a bude součástí 54. Vizovického zámeckého kulturního léta. Canticum Camerale doplní komorní sbor Vizovice, další hostující sboristé a také sólisté – v sopránu Bedřiška Ponížilová, v altu Martina Vlčková, v tenoru Štěpán Binar a basového sóla se zhostí autor Miroslav Hromádka. Symfonický orchestr P.J. Vejvanovského Kroměříž bude řídit dirigent Jiří Kadavý.
O den později, v sobotu 13. listopadu se tentýž koncertní repertoár uskuteční od 17 hodin ve zlínském evangelickém kostele. Vstupné na něj bude 150 korun, pro studenty a seniory 100 korun a děti do 12 let budou mít vstup zdarma.
Hudebník a pedagog Miroslav Hromádka se narodil v roce 1970 v Sehradicích a od svých 20 let žije a působí ve Vizovicích a Zlíně. V letech 1988-1994 vystudoval sólový zpěv ve třídě profesora Františka Hrabala na brněnské konzervatoři a už za dobu studia účinkoval v devíti operních inscenacích a dvou činohrách. Hostoval také jako sólista v opeře ND Brno.
Po absolutoriu působil rok v Uměleckém studiu Ministerstva obrany v Praze a jednu sezónu v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě. Později se začal věnovat převážně interpretaci barokní hudby. Spolupracoval se soubory Capella Regia Musicalis, Musica Florea, Societas Incognitorum a dalšími. V roce 1988 ztvárnil titulní roli Imenea ve stejnojmenné opeře G.F. Händela v rámci hudebního festivalu Pražské jaro. Ze zdravotních důvodů však musel časem pěveckou kariéru opustit. V současné době učí Miroslav Hromádka na ZUŠ Zlín-Malenovice, věnuje se práci sbormistra a hlasového pedagoga a zpívá v komorním sboru. Řadu let působí také v ochotnickém divadle a hraje ve dvou rockových skupinách. Je autorem dvou úspěšných muzikálů, písňového cyklu pro děti, latinského duchovního opusu Missa Brevis a dalších drobných skladeb, duchovního opusu Requiem z roku 2017 pro sbor, sóla a orchestr a nynější Te Deum (2020) pro sbor, sóla a orchestr je jeho zatím posledním skladatelským počinem.
Smíšený komorní pěvecký sbor Canticum Camerale se od svého založení sbormistrem Romanem Válkem v roce 1982 věnuje převážně dobově poučené interpretaci staré hudby z období Ars Nova, renesance a baroka a mimoto se také podílí na hudebních projektech Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně či Městského divadla Zlín. Velkou část své činnosti pod vedením sbormistra Eduarda Tomaštíka směřuje v posledních letech ke znovuuvádění děl staré, převážně barokní hudby vzniklé zejména na Moravě a která nebyla v novodobé historii interpretována. Kromě toho v roce 2010 sbor uvedl v premiéře Hromádkův opus Missa brevis (2010) pro sbor a continuo a jeho četná vyžádaná opakování na různých koncertech v regionu v průběhu následujících let svědčí o velké oblibě této skladby. V r. 2018 sbor poprvé provedl Hromádkovo Requiem, které se dočkalo také velmi vřelého přijetí posluchači a bylo též již dvakrát reprízováno.
Komorní sbor Vizovice je tvořen zejména zpěváky a zpěvačkami vizovického chrámového sboru, kteří se zapojili do společného nácviku se sborem Canticum Camerale.
Jiří Kadavý je hudebním pedagogem, sbormistrem a dirigentem v současnosti působícím na kroměřížské konzervatoři P. J. Vejvanovského a byl to on, kdo vytvořil pro tuto příležitost Kroměřížský komorní orchestr převážně ze studentů konzervatoře.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x