Muzeum map Zlín představuje unikátní výstavu Morava na starých mapách

  • Datum konání: Čt 30. 01. 2025
  • Datum ukončení: St 31. 12. 2025
  • Čas konání:
  • Místo konání: Zlín, Vodní 1972
  • Vstupné: 75-100 Kč
Výstavy ZL

V loňském roce otevřené Muzeum map ve Zlíně na Vodní ulici připravilo od ledna na celý letošní rok novou unikátní výstavu. Nese název „Morava na starých mapách“ a představuje kompletní průřez mapováním Moravy. Návštěvníci muzea si na ní mohou prohlédnout desítky 200 až 400 let starých originálů map Moravy.

V rámci expozice jsou k vidění především velmi vzácné originály. Pouze dvě nejstarší mapy jsou vystaveny v podobě kopií. Jedná se o Fabriciovu a Vischerovu Mapu Moravy, které byly dochovány pouze v jednom výtisku.

Morava byla poprvé podrobněji zobrazena až po ostatních našich i sousedních zemích. Stalo se tak zásluhou vídeňského lékaře, matematika a kartografa PAVLA FABRICIA (1519–1589), který pocházel z hornolužické Lubáně.

Lidé se mohou potěšit pohledem také na originály map několika verzí Komenského Mapy Moravy.

Poslední biskup Jednoty bratrské a jeden z největších českých myslitelů, filosofů a spisovatelů JAN AMOS KOMENSKÝ (1592–1670) patrně již na své cestě roku 1613 poznal velké pokroky nizozemské kartografie, jež byla tehdy v plném rozkvětu. Zřejmě právě tam pojal úmysl zpracovat novou mapu své rodné země, jež by se vystříhala omylů starší mapy Fabriciovy. Komenský procestoval osobně velkou část moravské země, dotazoval se místních obyvatel a osob kraje znalých, opravil vzdálenosti míst i jejich jména, u Fabricia v mnohých případech značně zkomolená. Visscherovo vydání Komenského mapy Moravy znázorňuje i pohraniční oblasti sousedních zemí.

Mezi vystavovanými velkoformátovými exponáty nechybí jedny z nejcennějších map vůbec, a to Mapa Moravy Josefa Bayera či Kryštofa Passyho. Mezi další jedinečné kousky patří regionální mapy moravského území. V pořadačích jsou uloženy mapy menších formátů a ve stole různé druhy starých atlasů, které jsou vzácnými, nejstaršími školnímu atlasy v českém jazyce vůbec.

Kromě této výstavy muzeum nabízí svou stálou kartografickou expozici, na které je postaven i zážitkový edukační program pro školy či zájmové skupiny. V prostoru muzea se nachází několik interaktivních stanovišť, které návštěvníky vybízejí k přirozené aktivitě a dovedou je během prohlídky k poznání a zážitkům. Je to například pískový model krajiny s rozšířenou realitou, kde si mohou vyzkoušet princip fungování vrstevnic. Vrcholem celé prohlídkové trasy je pak letecký simulátor, na kterém si návštěvníci vyzkoušejí pocit pilota při řízení letadla kdekoliv na světě.