ROMANTICKÁ

  • Datum konání: Čt 27. 02. 2020
  • Čas konání: 19:00
  • Místo konání:
  • Vstupné: 290 Kč / 250 Kč / 210 Kč
Hudba ZL
Komickou operu o třech dějstvích nazvanou Donna Diana vyhotovil Emil Nikolaus von Reznicek roku 1894 podle původní předlohy španělského dramatického básníka Agustína Moreto y Cabany. Ve stejném roce byla opera na libreto samotného skladatele poprvé veřejně uvedena, a sice v pražském Novém německém divadle. Toho času totiž autor, jehož příjmení nezapře české kořeny, působil jako kapelník jedné z mnoha vojenských hudeb tehdy dislokovaných v české metropoli.

Českého původu byl také František Antonín Rössler–Rosetti, rodák z Litoměřic, jemuž se mimo jiné připisuje autorství takřka dvacítky skladeb pro sólový lesní roh s doprovodem orchestru. V průběhu šedesátých let 18. století vznikl jeho Koncert pro lesní roh a orchestr d moll, který zazní v podání Radka Baboráka, jednoho z nejoceňovanějších světových hornistů.

V druhé polovině večera bude uvedena čtvrtá symfonie Antona Brucknera, kterou její autor tituloval přívlastkem „Romantická“. Cyklus, jenž patří k Brucknerovým nejoblíbenějším opusům, se svého dokončení dočkal roku 1874. V průběhu následující dekády však autor kompozici několikrát revidoval, až roku 1888 doznala výsledné podoby. Bruckner byl nejen mimořádným symfonikem, ale také vynikajícím varhaníkem. V jisté životní fázi dokonce reálně zvažoval nastoupit na uvolněnou pozici varhaníka olomoucké katedrály. Zmíněné místo nakonec nepřijal, nicméně stojí za zmínku, že jeho čtvrtá symfonie svým mohutným pojetím rozeznívá celý orchestr podobným způsobem jako pomyslné obrovské varhany.

E. N. VON REZNICEK Donna Diana, předehra
F. A. RÖSSLER–ROSETTI Koncert pro lesní roh a orchestr d moll, C38
A. BRUCKNER Symfonie č. 4 Es dur „Romantická“, WAB 104

RADEK BABORÁK, lesní roh
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x