TALENTINUM – náhradní termín za 14.5.2020

  • Datum konání: Út 25. 08. 2020
  • Čas konání: 19:00
  • Místo konání: Kongresové centrum Zlín
  • Vstupné: 290 Kč / 250 Kč / 210 Kč /
Hudba ZL
Zakoupené vstupenky a vytvořené rezervace zůstavají v platnosti. L. VAN BEETHOVEN Coriolanus, předehra J. HAYDN Koncert pro violoncello a orchestr D dur L. VAN BEETHOVEN Koncert pro klavír a orchestr č. 1 C dur, op. 15 (1. věta) F. MENDELSSOHN–BARTHOLDY Koncert pro klavír a orchestr č. 1 g moll, op. 25 ADAM KLÁNSKÝ, violoncello KAREL LESKOVEC, klavír JAN ČMEJLA, klavír FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ ADAM SEDLICKÝ, dirigent

Koncert bude věnován mladým umělcům letošního ročníku festivalu Talentinum.

Violoncellový koncert, který zazní, byl dlouhou dobu považován za výtvor Antona Krafta, hlavního violoncellisty působícího v 80. letech 18. století na dvoře hraběte Esterházyho. Teprve na základě autografu nalezeného roku 1951 však dospěli badatelé ke zjištění, že skutečným autorem tohoto díla je skladatel Joseph Haydn. Opus vyznačující se výjimečnou krásou a elegancí provede Adam Klánský, který je i přes svůj mladý věk držitelem mnoha významných interpretačních ocenění. 

Následovat bude první z celkem šesti Beethovenových klavírních koncertů, který skladatel vytvořil v průběhu let 1796-97 a věnoval své žačce Anně Luise Barbaře Keglevics. Úvodní věta zazní v podání Karla Leskovce, studenta pražské Konzervatoře Jana Deyla.

Felix Mendelssohn–Bartholdy je autorem dvou klavírních koncertů; ten první zkomponoval ve svých dvaadvaceti letech. Nejedná se ovšem o nikterak juvenilní dílo, které by neobstálo v konkurenci jiných koncertantních skladeb pro klavír. Ba naopak, již záhy po svém dokončení se opus stal pevnou součástí repertoáru mnoha významných interpretů. Mendelssohnova kompozice zazní v podání Jana Čmejly, vítěze posledního ročníku prestižní soutěže Concertino Praga.

Filharmonii Bohuslava Martinů povede Adam Sedlický, který v současnosti působí jako dirigent operního souboru Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x