TALENTINUM – náhradní termín za 7.5.2020

  • Datum konání: Pá 28. 08. 2020
  • Čas konání: 19:00
  • Místo konání: Kongresové centrum Zlín
  • Vstupné:
Hudba ZL
Zakoupené vstupenky a vytvořené rezervace zůstavají v platnosti. A. LORTZING Der Wildschütz, předehra C. M. VON WEBER Koncert pro klarinet a orchestr č. 1 f moll, op. 73 L. GRØNDAHL Koncert pro trombon a orchestr J. SIBELIUS Koncert pro housle a orchestr d moll KATEŘINA PAŠKOVÁ, klarinet JAROSLAV VOŘÍŠEK, trombon PATRIK SEDLÁŘ, housle FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ JOSEF KURFIŘT, dirigent

Koncert pořádaný v rámci XXV. ročníku Talentina, mezinárodního hudebního festivalu mladých koncertních umělců, přinese pestrý program, jehož provedení se zhostí velmi nadějní interpreti.

Klarinetový koncert Carla Marii von Webera dozajista patří mezi nejkvalitnější kompozice svého druhu, o čemž výmluvně vypovídá skutečnost, že se toto dílo pravidelně umisťuje na čelných pozicích v nejrůznějších žebříčcích oblíbenosti. Opus vznikl roku 1811 a podobně jako všechna Weberova díla zkomponovaná pro klarinet i tuto skladbu autor po jejím dokončení věnoval Heinrichu Barmannovi, svého času jednomu z nejvýznačnějších virtuózů na tento nástroj. Uvedenou raně romantickou kompozici provede Kateřina Pašková, v současné době posluchačka katovické Akademie muzyczne.

Následovat bude Koncert pro trombon a orchestr dánského skladatele Launyho Grøndahla, jenž jeho autor vyhotovil roku 1924. Tuto kompozici, jež se bez nadsázky řadí mezi stěžejní díla trombonové literatury, Grøndahl dedikoval Wilhelmu Aarkroghovi, svému dlouholetému příteli a současně trombonistovi kodaňského královského orchestru. V pozici sólisty se představí Jaroslav Voříšek, vítěz soutěže Zlatý oříšek za rok 2015.

Podobné reputaci se mezi hudebníky i posluchači těší také Koncert pro housle a orchestr d moll Jeana Sibelia. Také nejslavnější finský autor dedikoval tuto skladbu významnému interpretovi, a sice prominentnímu houslistovi Willymu Burmesterovi. Kompozici, jež patří k nejzdařilejším romantickým houslovým koncertům, nicméně premiéroval jiný slavný virtuóz – maďarský houslista českého původu Victor Nováček. Zlínského provedení se zhostí Patrik Sedlář, jenž v průběhu své umělecké kariéry již zaznamenal mnohé interpretační úspěchy.

Za dirigentským pultem stane Josef Kurfiřt, rodák z Liberce, jehož profesionální kariéra je spjata zejména s působením v plzeňském a libereckém divadle.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x