5 kroků, které vás dovedou k vysněnému domovu

Zdroj: Pixabay
Koupě nemovitosti je důležitým životním okamžikem. Mnohdy na ni padnou veškeré úspory nebo je nutné vzít si hypotéku. Jak zbytečně nepřijít o peníze a najít ten pravý domov?

1. Důvěřuj, ale prověřuj

Při koupi nemovitosti vstupují do hry i emoce. Čím více se jimi necháte strhnout, tím více se vám může následný obchod vymstít. Zůstaňte nohama na zemi a nemovitost před koupí opravdu důkladně prozkoumejte. Ve chvíli, kdy se vám nebude cokoliv zdát, ptejte se.

Tip: Koupě nemovitosti vyžaduje kromě právních znalostí i ty odborné. Vezměte si k ruce technického odborníka či firmu, která vám poradí, nebudete pak kupovat zajíce v pytli.

2. Najděte si parťáka

Pokud nemáte na shánění té pravé nemovitosti čas, chuť a ani nervy, obraťte se na solidní realitní kancelář. Brouzdejte na internetu a vybírejte podle referencí nebo se ptejte známých v okolí. Dáte-li na doporučení druhých, snižujete riziko, že si vyberete společnost, která se orientuje pouze na svůj zisk a prospěch bez ohledu na zákazníka.

Tip: Rozhodli jste se koupit nemovitost tzv. na vlastní triko? Buďte obezřetní a trpěliví. Využijte služeb, které fungují bez realitních kanceláří. Obvykle se stačí za určitý poplatek zaregistrovat na jejich webu a bez váhaní se můžete pustit do hledání toho pravého bydlení.

3. Mám na to?

Finance jsou u nemovitostí jedním ze stěžejních rozhodovacích parametrů. Udělejte si finanční plán, ať získáte přehled, na kolik peněz vás pořízení vlastního domova vyjde. U domu počítejte i s cenou pozemku, která nebývá zrovna nejnižší. Ceny nemovitostí ve větších městech, zvlášť v Praze, šplhají do raketových výšin. Nezapomeňte také na náklady spojené s bydlením, jako je spotřeba vody, energetická náročnost budovy či fond oprav. Financovat koupi nemovitosti pouze z vlastních úspor se zdá rok od roku náročnější. Hypotéka s nejnižším úrokem vám pomůže s plněním vašich snů o bydlení. Její sjednání i zpracování máte dnes většinou zdarma.

Tip: Buďte aktivní a poptejte se i na ty položky vyúčtování, které nejsou součástí běžných služeb, jako například ostraha objektu nebo spravování nemovitosti jinou firmou. Všechny tyto služby se mohou odrazit na celkové měsíční sumě.

4. Posviťte si na majitele

Připravte si dotazy. I banální otázky mohou být důležité, nebojte se majitele zeptat třeba i na to, proč nemovitost prodává. Ve chvíli, kdy se vám bude zdát, že odpovědi nesedí, nebo si bude majitel protiřečit, či dokonce očividně lhát, zbystřete. Určitě nic nepodepisujte ani neskládejte žádnou rezervační zálohu. Dokud se neujistíte, že je vše v pořádku, v kontraktu nepokračujte.

Tip: První dojem dělá hodně. Zdá se vám nemovitost neudržovaná a je uvnitř nepořádek? Je dost možné, že takový člověk nemá v pořádku ani své osobní záležitosti. Zkontrolujte si tak například, zda se majitel nenachází v registru dlužníků.

5. A nezapomeňte na sousedy

Ačkoliv by se to nemuselo zdát, sousedské spory jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč se lidé rozhodnou opustit místo, kde jsou jinak spokojeni. Nesoustřeďte se tak pouze na interiér či zahradu a porozhlédněte se i kolem. Zaklepejte na sousedské dveře nebo se zastavte na kus řeči s kolemjdoucími, ať poznáte, s kým máte tu čest. Nepříjemný soused je totiž obvykle ten poslední, kdo se stěhuje pryč.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x