Bylinkář Standa radí: Amalaki, indický angrešt, aneb co dělat, abychom byli po svátcích hezcí a štíhlí

Již nyní se těšíme na lenošení, dobré jídlo a pití, kterým si budeme prokládat sváteční dny. Někteří, lepe řečeno některé dámy, se budou bát něco více sníst ze strachu, že přiberou nějaké to kilo. Není se čeho bát, mám pro vás valašskou bodovou dietu, která je založena na tom, že, co uvidíme, to zbodnem, a k tomu si přidáme nějakou bylinu, která nám váhu opět upraví. První Vám představím tu dietu.

Valašská bodová dieta

Obezita je nemoc, tak jako každá jiná. Pro zdravé hubnutí je třeba dodržet čtyři zásady a držet se staré moudrosti. Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli.

1 – psychika , je třeba si uvědomit, že mám nějaké kilo navíc a rozhodnout se, že nadbytečná kila je třeba odstranit. Dělám to pro své zdraví, dělám to, abych se sám sobě líbil.

2 – pitný režim. Málokdo z nás dodržuje správný pitný režim. Pro naše zdraví je nutné vypít 2 až 3 litry tekutin denně. Měli bychom začít ráno, když vstaneme vypitím 0,2 až 0,5 litru tekutiny na lačno. Můžou to být různé džusy, ovocné šťávy nebo bylinné čaje, které doporučujeme, bylinným čajem si řešíme některé jiné zdravotní problémy jako je vysoký tlak, cholesterol a získáme také potřebnou energii a vitalitu.   Měli bychom si zvyknout pít co nejvíce před jídlem a to z toho důvodu, že do našeho zažívacího traktu k podpoře trávení jdou ze slinivky a ze žlučníku trávicí šťávy, kterých je omezené množství a pokud naředíme tyto šťávy větším množstvím tekutin, pak se prodlužuje doba trávení, nestrávené jídlo vytváří problémy, je nám těžko od žaludku, nutkání k zvracení a jiné nepříjemnosti. Pokud ale vypijeme více tekutin před jídlem, tak si propláchneme zažívací trakt a máme také pocit nasycenosti a již toho tolik nesníme.  Největším problémem při pití je pití studené nebo ledové vody. Takováto voda zháší trávicí oheň a brání dobrému trávení. Tělo poté nestrávené látky ukládá do tukových tkání a tloustneme. Vhodnější jsou nápoje o teplotě těla.

3 – zdravý pohyb. K tomu, abychom zvýšili pohyb, stačí málo. Někdo má pohybu dostatek v zaměstnání, ale přijde domů a lenoší na válendě. Je třeba se donutit udělat si večer před spaním alespoň 1 km procházku. Není třeba žádné intenzivní cvičení, ale drobné protáhnutí těla není na škodu. Pohyb nesmí být stresující, ale musí působit radost. Pohybem si můžeme řadu neduhů odstranit. Pro ty, kteří to myslí s pohybem vážně, mám na našich stránkách www.penicka.cz cviky na uvolnění čaker. Je to nenáročné ale velmi účinné cvičení založení na akupresuře, sami si zatlačíme na různé citlivé body a v meridiánech uvolníme tok energie.

4 – správná doba spánku. Ideální pro zdraví člověka je podle většiny výzkumů osm až devět hodin spánku denně. Ovšem pokud má člověk sklony k obezitě, měl by si dopřát minimálně devět hodin spánku. Podle vědců ze státu Washington v USA totiž může dlouhý spánek  potlačit i genetické dispozice k obezitě. A naopak velmi krátký spánek vede k pravému opaku, vyvolává obezitu i u lidí, kteří k ní genetické dispozice nemají. „Výsledky naznačují, že krátký spánek vede k silnějšímu prosazení genů na úkor prostředí, zatímco u dlouhého spánku je to naopak,“ tvrdí vědci z University of Washington.

Všechny zaručené diety jsou založeny na úpravě jídelníčku, a to je cesta do pekel, to je cesta do metabolické pasti. Abychom se této pasti vyhnuli, zkuste to jinak, použijte mnou nabízenou dietu, Amalaki a jiné byliny o kterých bude řeč příště.

Emblica officinalis – Amalaki, angrešt indický

Emblica officinalis je nízký strom. Její plody obsahují vitamín C a aminokyseliny ve velkém množství. Dále obsahuje třísloviny, cukry, minerály, chrom, zinek a měď a je zejména díky obsahu tříslovin silný antioxidant. Z toho vyplývá její působení na organismus. Volné radikály způsobují totiž nejen poškození buněk, ale ovlivňují i některé metabolické pochody nebo produkty metabolismu. Z toho důvodu lze amalaki použít u řady onemocnění, na která mají volné radikály vliv.

 •       výživný posilující prostředek, omlazující a obnovující tkáně
 •       vhodný v rekonvalescenci, zvyšuje chuť k jídlu
 •       adstringentní (zpevňuje tkáně, snižuje výtoky a sekrece)
 •       hemostatický (zastavuje krvácení)
 •       zvyšuje počet červených krvinek
 •       vyživuje kosti, působí na růst vlasů a nehtů
 •       podporuje pohyb střev
 •       způsobuje mírný pocit chladu a znecitlivění
 •       podporuje žaludeční činnost
 •       vhodný při cukrovce a dně, reguluje hladinu krevního cukru
 •       používá se při zánětu tlustého střeva
 •       je největší přírodní zdroj vitamínu C – 3000 mg na plod
 •       vnější aplikace je vhodná na vlasy a na pleť,
 •       zvyšuje citlivost smyslů
 •       vhodná na překyselení žaludku a při vředech
 •       snižuje chronické horečky
 •       jedná se o velmi silný antioxidant
 •       snižuje krevní tlak, čistí krev
 •       snižuje nadváhu

Amalaki je sušené ovoce, které velmi dokonale čistí naše tělo a je považován za jeden z nejvíce omlazujících přírodních prostředků. Zabraňuje vzniku metabolické pasti. Metabolická past vzniká, když začneme hubnout tím, že pouze snížíme porce jídla a snížíme jak příjem kalorií, tak příjem živin. Náš organizmus to chápe jako “nouzový stav“zpomalí metabolismus (sníží rychlost spalování kalorií ) a začne více ukládat tuk ve snaze udělat zásoby na špatné časy.  To, že amalaki zvyšuje chuť k jídlu,  je pozitivní reakce organizmu. Vždyť držíme bodovou dietu, a co uvidíme tak zbodneme. Tělo získá pocit blahobytu, všeho je dostatek, nic nechybí, metabolizmus dobře funguje, žlázy s vnitřní sekrecí fungují, jak mají, a tělo se začne samo zbavovat přebytečných zásob a jdou kila dolů. Tento stav je opak metabolické pasti. 9 z 10 zákazníků, kteří již tuto dietu zkusili, si váhu upravili dle svých představ a žádný jojo efekt nabrání kil se nedostavil.

V našem balení je sušené ovoce. Při otevření sáčku máme pocit, že jsme si koupili plesnivé kamení. Angrešt má průměr plodu 3 – 5 cm, dá se rozloupat jako mandarinka na kousky, které když se usuší, ztvrdnou na kámen a na některých vykrystalizuje trocha cukru, toto se jeví jako plíseň. Stejný jev známe u usušených švestek. Užívání je velmi jednoduché. 5 gramů tj. 5-6 kousků ovoce dáme do 1 deci studené vody večer a ráno máme měkké kyselé ovoce a zlatavou vodu. Ovoce sníme a vodu vypijeme. Dámám doporučuji vypít jen polovinu vody a druhou polovinou se opláchnout. Tato voda má velmi silné omlazující a kosmetické účinky.

Musím upozornit na jednu důležitou věc. Zneužívá se neznalosti o tomto ovoci, jen málo z nás mělo možnost jej ochutnat před sušením v jeho domovině a tím poznat jeho chuť. Jsou nabízeny produkty pod tímto názvem, ale s amalaki nemají nic společného. Pokud není přípravek svíravě kyselý, tak to amalaki není, kyselost taninů není možné ničím zrušit. Zákazníci mě donesli ochutnat spoustu věcí, které byly nazvány amalaki  a v jednom případě to byly želatinové bonbony.

V následujících  týdnech vás seznámím s dalšími bylinami, které nám bez námahy upraví naši váhu a detoxikují organismus. Nyní Vám přeji příjemné, klidné, pohodové vánoce a hodně Božího požehnání.

Bylinkář Standa

--> --> --> --> -->