Plný sváteční stůl: postrach lidí s poruchami příjmu potravy

Přinejmenším pro každého dvacátého člověka v naší republice jsou vánoční svátky, Silvestr a Nový rok postrachem. Hrůzu jim nahání ať už pohled na cukroví či smaženého kapra se salátem, tak i chvíle trávené s blízkými u společného stolu, kterých v tomto období není málo. Trpí totiž poruchou příjmu potravy, psychickým onemocněním s nejvyšším rizikem sebevražedného jednání. 

Nejhorší období v roce

„Vánoce jsou nejhorší období v celém roce. Kolem spousta jídla co vybízí k ochutnání. Je to boj, ale nikdy si nic nevezmu. Prostě nemůžu,“ svěřila se osmnáctiletá dívka s mentální anorexií. Pacienty s mentální bulimií pak trápí problém opačný. „Spráskala jsem všechno cukroví a bylo mi strašně špatně. Říkám si, že přestanu, až budu chtít, ale nejde mi to,“ řekla smutně dvacetiletá studentka.

„Pro lidi s poruchou příjmu potravy jsou Vánoce a Silvestr v mnoha případech obdobím plným nervozity, strachu z přejedení, obav z toho, že si nebudou schopni z obrovského množství jídla vybrat správnou velikost porce, vhodnou potravinu nebo z nezvyklostí v jídelním režimu,“ vysvětlila pro Zlin.cz terapeutka Lucie Mucalová. Další úskalí může přinášet trávení času s rodinou a přáteli u společného stravování. „Každé nezapojení se do společného stolování může způsobit výslechy a nepochopení. Také přicházející návštěvy, které o možném problému nevědí, mají tendence poukazovat na přílišnou štíhlost a následně vybízet k neustálému ochutnávání potravin,“ dodala.

Vánoce s poruchou příjmu potravy

Pro zvládání svátečního období sice pro pacienty a jejich blízké neexistuje univerzální návod, ale přeci jen je dobré držet se několika zásad. „Nastavte si předem kompromisy, kam až můžete zajít. Nejdůležitější je sestavit dopředu stravovací plán celého dne. Jíst pravidelně, malé porce. Rodina může v přípravě pokrmů i drobně ustoupit, přichystat některá jídla zdravěji. Rozhodně není nutné nemocného nutit, aby vše ochutnal, snědl celou porci nebo si přidal,“ doporučila nutriční terapeutka Kristýna Galová. Důležité je nezapomínat také na pomocné aktivity, které ulehčí v těžkých situacích. „Vánoce nabízejí mnoho příjemných činností. Kouzlo zimních procházek, čtení knih, sledování pohádek či další oblíbené činnosti, které umožní odpoutat se od neustálých myšlenek na jídlo,“ poradila Lucie Mucalová.

Narodil se Kristus Pán, ládujme se

Jak se mají s jídlem během svátků vypořádat ti, co problémy se stravováním nemají? Odpírat si dobroty není nutné, dopřejte si vše, ale zároveň respektujte možnosti svého těla, aby vás do nového roku nedoprovázely zbytečné výčitky či zdravotní komplikace. Jezte pravidelně, zhruba po třech až čtyřech hodinách, a menší porce. Sladkosti je vhodnější zařadit na dopolední svačinku a těžší jídla můžete odlehčit. „Důležité je nezapomínat na vyvážený pitný režim, ideálně na každý kilogram hmotnosti vypít denně třicet mililitrů neslazených tekutin,“ poradila Kristýna Galová. A jak s ostřejším pitím? Před tvrdým alkoholem na Silvestra dát raději přednost vínu a vinným punčům, opatrně také s nápoji z vaječných a smetanových likérů. „Každý by si měl uvědomit, že koncem roku jde především o pohodu a odpočinek. Není to závod, kdo se přejí více a rychleji,“ dodala Galová.

Ve Zlíně pomáhá lidem s poruchami příjmu potravy občanské sdružení Anabell, bezplatně nabízí speciální materiály, informace o možnostech léčby i potřebné kontakty.

Pokud cítíte, že problém se stravováním nedokážete sami zvládat, neváhejte se obrátit na odborníka. Lékaře, psychologa, psychiatra, terapeuta nebo Občanské sdružení Anabell. Ve Zlíně sídlí v prostorách Poradny pro ženy a dívky v budově Regina nad Městským divadlem (Divadelní 6, vchod ze strany Vysokoškolských kolejí Štefánikova). „Klientům bezplatně nabízíme speciální materiály, informace o možnostech léčby, potřebné kontakty. K zapůjčení je také speciální literatura,“ sdělila Zlin.cz vedoucí pobočky Anna Zapletalová. Návštěva je možná po předchozí domluvě na telefonu 725 112 703 nebo emailu zlin@anabell.cz každé úterý od 15 do 18 hodin. 

--> --> --> --> -->